Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolnośląski Festiwal Nauki: to warto zobaczyć!

Anras
Anras
913 wydarzeń w ciągu sześciu dni - 18 września rusza Dolnośląski Festiwal Nauki. Jeżeli myślicie, że nie znajdziecie w nim czegoś dla siebie, to jesteście w błędzie.

Tegoroczna XII edycja festiwalu zacznie się już w ten piątek, 18 września wykładem inauguracyjnym profesora Jana Miodka o intrygującym tytule "Miasto-masa-maszyna-komputer". Profesor przedstawi w nim tajniki współczesnej polskiej metaforyki. Ten wykład to tylko początek tego, co w ciągu sześciu dni będzie się dziać we Wrocławiu.

- Przygotowaliśmy w tym roku 913 imprez. Na każdą z nich warto się wybrać - mówi Marta Pawlikowska z festiwalowego biura. Ilość imprez naprawdę przytłacza, zwłaszcza jeżeli popatrzymy na program.

Szczególną uwagę poświęcono astronomii, gdyż rok 2009 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Pierwszym wielkim uderzeniem naukowej imprezy będzie spotkanie z gen. Mirosławem Hermaszewskim, czyli pierwszym Polakiem, który udał się w kosmos na pokładzie Sojuza 30.  Odbędzie się ono już w piątek o godzinie 9.

Ciekawie zapowiada się panel zatytułowany "Muzyka sfer niebieskich", w ramach którego odbędzie się m.in. spotkanie "Dlaczego filmowcy nie lubią Newtona?". Będzie się można dowiedzieć, które z promów czy statków kosmicznych przedstawionych w filmach byłyby w stanie unieść się w przestrzeń kosmiczną, a które spadłyby na ziemię.

Pełne sale na festiwalu w zeszłym roku


Niecodziennego koncertu z przestworzy wysłuchamy w ramach "Niesamowitego laboratorium dźwięków" (22.IX g. 13.15-14.15). W koncercie wezmą udział niestandardowe i niekonwencjonalne instrumenty takie, jak na przykład "grające pioruny" czy "dźwięczące wyładowania".

Dla tych, którzy wolą twardo stąpać po ziemi też znajdzie się wiele atrakcji. Jeżeli lubicie poszukiwanie skarbów przy użyciu GPS, czyli geocaching, to możecie się wybrać na nie z całymi rodzinami. Dla lubiących pociągi i stare lokomotywy zaplanowano całodniową wycieczkę do muzeum w Jaworzynie Śląskiej (19.IX). Maksymalnie pociąg zabierze 250 osób. Zapisywać się można pod numerem telefonu 071 3757 292.

Skoro jesteśmy już przy pociągach, to warto wspomnieć też o podróżach. Pod Biegun Polarny przeniesie nas panel "Nauka za kręgiem polarnym". Na prelekcjach będzie można posłuchać między innymi o florze i faunie z krainy lodu, a także obejrzeć filmy "Dom pod biegunem" czy "Polski Spitsbergen".

Na festiwalu pojawią się roboty


Na pewno warto odwiedzić Park Wiedzy. Dlaczego? Chociażby po to, żeby zobaczyć pokaz średniowiecznego fechtunku i uzbrojenia w wykonaniu rekonstruktorów z "Chorągwi Miecza i Róży"(19.09 g. 12. Plac Teatralny).

Dowiemy się, co zrobić, żeby robot słuchał człowieka, a także zobaczymy w akcji robota słodkiego pieska, skorpiona, a także takiego, z którym można grać w kółko i krzyżyk (19 i 20.IX w godzinach od 10 do 14).

Ciekawym pomysłem dla najmłodszych jest astronomiczna kawiarenka dla dzieci, która będzie mieścić się w Teatrze Lalek. Na te spotkania złoży się pokaz filmów i slajdów związanych z kosmosem, a także rozmowa milusińskich z astronomem (20.IX, g. 14.30-15.00 i 15.30-16.00).
**Tutaj znajdziecie dokładny program festiwalu**. Przeglądnąć go warto, bo zapewniam każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dolnośląski Festiwal Nauki: to warto zobaczyć! - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto