Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Wrocław powalczy o tytuł ESK

Marta Wróbel
Mikołaj Nowacki
W środę (13.10) będzie wiadomo, czy stolica Dolnego Śląska znajdzie się w gronie sześciu innych polskich miast, które ubiegają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Finałową szóstkę, spośród jedenastu kandydatów do tego miana, wybierze specjalna komisja złożona z przedstawicieli Komisji Europejskiej i Rady UE. W obradach mają też uczestniczyć eksperci z Polski, powołani przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Dzisiaj polscy kandydaci do tytułu ESK przedstawią w Warszawie swoje propozycje. Wrocławska to ponaddwustustronicowa książka, której głównym autorem jest prof. Adam Chmielewski, filozof z Uniwersytetu Wrocławskiego, szef miejskiej instytucji kultury Wrocław 2016, który odpowiada za starania stolicy Dolnego Śląska o miano ESK.

- Nasza aplikacja pokazuje, że postrzegamy kulturę szerzej niż inni. Wpisuje się ona w kontekst społeczny. I tym mamy szansę wygrać konkurs - mówi prof. Chmielewski. I dodaje: - Nie chodzi o to, żeby ścigać się o ilość festiwali ani udowadniać, że grają u nas Joe Cocker czy Doda. Na brak wydarzeń kulturalnych Wrocław nie może narzekać. Przede wszystkim mamy jednak pomysły na to, żeby ludzie nie wyjeżdżali z miasta i żeby to miasto wyglądało lepiej.

Stąd właśnie hasło Wrocławia w walce o tytuł ESK: "Przestrzeń dla piękna". Prof. Chmielewski nie chciał przed ogłoszeniem finalistów zdradzać szczegółów propozycji, ale zapewnił, że zawiera ona m.in. program ekologiczny, plany pozyskiwania pieniędzy z Unii Europejskiej na renowację wrocławskich i dolnośląskich zabytków, pomysł na to, co zrobić, żeby więcej wrocławian chodziło do teatrów i galerii (na razie czyni to tylko 7 proc.) i sprawić, by mniej zamożni, starsi ludzie mogli korzystać z kultury.

- Te programy są innowacyjne. Chcemy na nasze działania wydać co najmniej 80 mln zł. O kolejne pieniądze będziemy ubiegać się z Unii - wyjaśnia prof. Chmielewski.

Wrocław o miano ESK walczy z Białymstokiem, Bydgoszczą, Gdańskiem, Katowicami, Lublinem, Łodzią, Poznaniem, Szczecinem, Toruniem i Warszawą.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury będą w 2016 r. piastować jedno miasto polskie i jedno hiszpańskie. Zwycięzców konkursu Rada Europy wskaże w drugim kwartale 2012 r. Oba miasta dostaną po 1,5 mln euro. Jedynym polskim miastem, które uzyskało tytuł ESK, był 10 lat temu Kraków.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto