Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czołgi przy Cmentarzu Oficerów Radzieckich to symbol agresji? Jest petycja w sprawie odwrócenia luf

Redakcja
Galeria BWA we Wrocławiu zaprasza na wystawę Hate Is Reality, w ...
Galeria BWA we Wrocławiu zaprasza na wystawę Hate Is Reality, w ... Maciej Mituła
Galeria BWA we Wrocławiu zaprasza na wystawę Hate Is Reality, w ramach której można zobaczyć projekt „Krzyki”. Przy okazji powstała petycja, dotycząca czołgów na Cmentarzu Oficerów Radzieckich.

Projekt Krzyki (Festung Breslau) - wrocławianki Kamy Sokolnickiej - składa się z fotografii oraz petycji. Został przygotowany w ramach wystawy Hate Is Reality w galerii BWA Wrocław.

Najciekawszym elementem projektu Krzyki jest petycja. Chodzi w niej o Cmentarz Oficerów Radzieckich we Wrocławiu, a właściwie lufy dwóch czołgów-pomników, znajdujących się przy nekropolii.

Czytaj: Litr paliwa za 3,80 zł? Wrocławski biznesmen Grzegorz Ślak produkuje benzynę z alg

Petycja zwraca uwagę na problem: "Czołgi i lufy niosą ze sobą całą ciężką symbolikę agresji, niezależnie od tego, czyje są i do kogo strzelały. Siła przyzwyczajenia sprawia, że dla części okolicznych mieszkańców czołgi na krzyckim cmentarzu wtapiają się w krajobraz, warto jednak pamiętać nie tylko o tym, co owe czołgi mają przypominać, ale i o tym, czym czołg jest w całej swojej ogólności. Czym jest celowanie do ludzi (…) Czy Wrocław, jako przyszła Europejska Stolica Kultury, ale i w ogóle, jako nasze miasto, powinien witać ludzi lufami i celować do swoich mieszkańców?" - pyta artystka w petycji.

Rozwiązaniem ma być prosty pomysł: "A gdyby nie zaburzając architektonicznej kompozycji, przekierować lufy czołgów w taki sposób, by krzyżowały się nad bramą, jak szable? Pomnik pamięci, jakim jest Cmentarz, nie straciłby nic ze swej elegancji, natomiast niepotrzebna agresja zostałaby mu odjęta. Postulujemy realizację takiego rozwiązania lub aby ośrodki decyzyjne zaproponowały Krzykom inne rozsądne i pozytywne rozwiązanie tej kwestii" - czytamy w petycji.

Wystawa Hate Is Reality w BWA Wrocław, w ramach nowego programu MIASTOPROJEKT opowiada o przemocy jako pierwotnej reakcji i formie obrony, a także jako pewnej strategii w przestrzeni publicznej i wirtualnej.

Wystawa będzie czynna do 13 września 2014 r. Adres: Studio - BWA Wrocław, ul. Ruska 46a, II piętro. Dodatkowe informacje o Hate Is Reality zanjdziecie na stronie: http://www.bwa.wroc.pl/

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto