Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co można zobaczyć we wrocławskich muzeach?

Hanna Wieczorek
Wystawa "Solidarny Wrocław" okazała się prawdziwym przebojem
Wystawa "Solidarny Wrocław" okazała się prawdziwym przebojem Piotr Wojnarowicz
Od wieków ludzie gromadzili różne przedmioty - dzieła sztuki, księgi, ale też osobliwości. Choćby mumie. Taką genezę mają muzea, które dzisiaj wspierają się też nowoczesną techniką - pisze Hanna Wieczorek

Wrocławskie muzea mają długą historię. Ich dzieje zaczynają się na przełomie XVI i XVII wieku, kiedy przy miejskich kościołach powstały biblioteki. Mowa tu o nie tylko o księgozbiorach, ale także kolekcjach dzieł sztuki, naturaliów, a także osobliwości, które gromadzono w bibliotekach przy kościele św. Elżbiety, św. Marii Magdaleny oraz św. Bernardyna.

Te, nazwijmy je, protomuzea rozwijały się przede wszystkim dzięki darowiznom, z rzadka zasilano je zakupami. Najsłynniejszą darowizną była kolekcja Thomasa Rehdigera.

Rehdigerowie był to znany wrocławski ród patrycjuszowski. Thomas był zapalonym podróżnikiem, zgromadził wspaniałą kolekcję książek, około 300 rękopisów, dzieł sztuki - obrazów, rzeźb, medali z brązu i ołowiu. I choć na 6 lat przed śmiercią osiadł w Kolonii, to swój zbiór zapisał bibliotece przy kościele św. Elżbiety. Zastrzegł, że zbiór ma być dostępny dla wszystkich wrocławian, i to bezpłatnie.

Thomas zmarł w 1576 roku. Minęło prawie 100 lat, zanim rodzina zdecydowała się ostatecznie rozstać z jego kolekcją. Dopiero w roku 1645 przekazali jego bibliotekę miastu. Miasto zatrudniło bibliotekarza i w określonych dniach i godzinach każdy mógł zajść do biblioteki i oglądać Rehdegeriana. Zbiory w bibliotece kościoła św. Marii Magdaleny były skromniejsze. Tam trafiły eksponaty z dawnego ogrodu Scholtza.

Jednak prawdziwy boom na muzea wybuchł w XIX wieku. Zaczęły one powstawać jak grzyby po deszczu. Obok Muzeum Uniwersyteckiego otwarto Muzeum Mineralogiczne, Zoologiczne, Techniczne, Antropologiczne, Palestyny, Sztuki i Starożytności, Archeologiczne, Śląskie Muzeum Sztuk Pięknych, Śląskie Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności, Muzeum Zamkowe, Miejskie Muzeum Szkolnictwa, Muzeum Archidiecezjalne, Muzeum Żydowskie...

**

MUZEA WE WROCŁAWIU

- ADRESY, GODZINY OTWARCIA**

Część z nich przekształcała się, dzieliła, ale zawsze w jakichś zbiorach można było zobaczyć Rehdegeriana. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się Galeria Sławnych Ludzi, czyli zgromadzone przez Thomasa Rhedigera portrety sław europejskich jego czasów. Między innymi władców, Lutra, papieża. Do dzisiaj część z tej galerii jest w posiadaniu Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Dzisiaj w stolicy Dolnego Śląska także nie brakuje muzeów. Sama naliczyłam ponad 20 placówek. Takie np. Muzeum Człowieka znajduje się w budynku Katedry Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego i posiada zbiory jeszcze z czasów przedwojennych. Są też zupełnie nowe, na przykład Panorama Racławicka czy też Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Wszystkie jednak mają jeden cel: przyciągnąć zwiedzających, zainteresować ich swoimi zbiorami i próbować przekazać choć odrobinę wiedzy - czy to z dziedziny nauk przyrodniczych, sztuki, czy historii Wrocławia.

Robią to w różnych sposób. Coraz częściej do muzeów wkracza najnowocześniejsza technika. I to wcale nie po to, by chronić zbiory. Jak może wyglądać nowoczesna ekspozycja, zobaczymy w Centrum Poznawczym Hali Ludowej. Dotykowe ekrany i mapy, interaktywna podłoga, makiety budowli, ponad 600 zdjęć i różnorodnych wizualizacji pozwalają poznać historię Hali, kawałek historii Wrocławia, ale także inne, fascynujące projekty architektoniczne.

Natomiast w Pałacu Królewskim (Muzeum Miejskie Wrocławia) na wystawie "1000 Lat Wrocławia" mamy między innymi odpowiednio dobrane podkłady muzyczne, projekcje multimedialne. Wszystko to połączono z tradycyjną ekspozycją trzech tysięcy zabytkowych przedmiotów. Muzeum Miejskie nie zasypia gruszek w popiele i zamierza w ciągu trzech lat unowocześnić ekspozycje. Między innymi o multimedialne moduły gablot, terminale interaktywne, stoły dotykowe czy teatr cieni.

Z niecierpliwością czekamy na to, co pokaże Ośrodek Pamięć i Przyszłość w zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej. Zgodnie z zapowiedziami, wystawa główna będzie poświęcona całej powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Oczywiście, ekspozycja ma powstać z wykorzystaniem różnych nowinek technicznych. Przedsmak tego, co chce pokazać Ośrodek, mieliśmy na wystawie "Solidarny Wrocław".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto