Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1000 lat historii Wrocławia w nowej siedzibie Muzeum Miejskiego Wrocławia

Amoralia
Amoralia
Od 19 kwietnia zbiory Muzeum Miejskiego Wrocławia będzie można oglądać w Pałacu Królewskim przy ulicy Kazimierza Wielkiego.

Obędziemy tam podróż po 1000-letniej historii Wrocławia. Została ona podzielona na 25 sal zajmujących łącznie 3000 m.kw. Aż 3 sale zajmują ekspozycje dotyczące historii miasta po 1945 roku.

Prezentowane będą przede wszystkim zbiory własne Muzeum Miejskiego Wrocławia, ale znajdą się tam również obiekty z muzeów Śląska i całej Polski oraz z zagranicy. W nowej siedzibie znajdą się m.in. eksponaty z wrocławskiej Biblioteki Uniwersyteckiej, Muzeum Archidiecezjalnego czy Archiwum Państwowego.

Prezentowane będą eksponaty dotyczące różnych dziedzin – Jedno skrzydło poświęcone będzie w całości sztuce ostatnich 200 lat, przede wszystkim artystom związanym z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych. Będą również przedmioty związane z kulturą materialną, na przykład przemysłem. Można będzie obejrzeć m.in. pierwsze maszyny czy zrekonstruowany fragment wozu tramwajowego. Także produkty dawnych wrocławskich zakładów, w tym przede wszystkim wyroby złotnicze – opowiada dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, Maciej Łagiewski.

Poza tym oczom zwiedzającym mają zostać pokazane również dwa, całkowicie zrekonstruowane wnętrza. Jednym z nich jest barokowy pokój Bayersdorfów, przeniesiony z placu Solnego. W części południowej pałacu zrekonstruowano 5 komnat królewskich.

Będzie można korzystać także z kiosków komputerowych. Znajdą się one na co drugiej sali. Klikając na ikony, które znajdują się na ekranach dotykowych, zwiedzający może dowiedzieć się więcej na dany temat. Na przykład poznać historię malarza, którego obrazy są prezentowane w sali.


Odnowiony Pałac zachwyca także z zewnątrz

Nowa siedziba muzeum ma być bardzo nowoczesna i stwarzać idealne warunki do przechowywania eksponatów muzealnych. – Jest klimatyzacja, zbiory są profesjonalnie i bezpiecznie chronione przed pożarem czy włamaniem. Sama ekspozycja uzupełniona jest również o zdobycze techniki multimedialnej – mówi dyrektor Łagiewski**.** Oprócz wnętrz i eksponatów w gablotach, historię Wrocławia opowiadać będą również wyświetlane na salach filmy. Będzie można korzystać także z kiosków komputerowych. Znajdą się one na co drugiej sali. Klikając na ikony, które znajdują się na ekranach dotykowych, zwiedzający może dowiedzieć się więcej na dany temat. Na przykład poznać historię malarza, którego obrazy sa prezentowane na sali.

- Większość eksponatów będzie prezentowana wrocławianom po raz pierwszy. Między innymi orzeł wrocławskiego bractwa kurkowego – ich najważniejszy klejnot, rokokowy serwis porcelanowy. Również wiele obrazów będzie pokazanych po raz pierwszy, np. dzieła niemieckiego ekspresjonisty Ludwiga Meidnera – mówi Łagiewsk**i.**

Pałac Królewski we Wrocławiu od XVIII do XIX wieku był siedzibą pruskich królów z dynastii Hohenzollernów.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto