Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Latające łosie zamieszkały we wrocławskim zoo [GALERIA ZDJĘĆ]

Celina Marchewka
Celina Marchewka
W Afrykarium zamieszkał nowy gatunek nietoperza zwany też latającym łosiem
W Afrykarium zamieszkał nowy gatunek nietoperza zwany też latającym łosiem materiały prasowe wrocławskiego zoo
Latający łoś to największy afrykański gatunek nietoperza - młotogłów wielkogłowy. Charakteryzuje się nietuzinkowym wyglądem. Do wrocławskiego ogrodu zoologicznego wprowadziło się 10 takich osobników. Zamieszkały w Afrykarium, w strefie Kongo.

Młotogłów wielkogłowy, czyli latający łoś, to owocożerny nietoperz pochodzący z Czarnego Lądu. Największe samce osiągają długość ciała do 32 cm, ważą nawet 400 gramów, a rozpiętość ich skrzydeł sięga niemal 1 metra.

Sierść ma barwę szaro-brązową, z białym kołnierzem rozciągającym się od ramienia do ramienia. Naga skóra na pysku i skrzydłach jest ciemnobrązowa, uszy ciemnobrązowe z białymi kępkami sierści u podstawy. Gatunek ten się wyjątkowym dymorfizmem płciowym.

Jest to dość dziwaczny nietoperz: samce są blisko dwukrotnie większe od samic, a ich pyski sprawiają, że wyglądają trochę jak latające łosie. Ich ogromne nochale zakończone taką jakby falbaną oraz powiększona krtań powodują, że dźwięk jaki wydają, otrzymuje odpowiednie brzmienie i może nieść się na duże odległości. To bardzo ważna cecha dla tego gatunku. W okresie godów samce bowiem zawisają na drzewach w odstępach co parę metrów, np. wzdłuż rzeki, i śpiewają najlepiej jak potrafią. Samice przelatują wzdłuż takiego szpaleru i wybierają sobie najlepszego śpiewaka, z którym będą chciały mieć potomstwo. Czyli od miłosnej serenady takiego "łosia", jak się okazuje, wiele zależy... - opowiada Katarzyna Walowska, starszy specjalista ds. edukacji we wrocławskim zoo.

Na wolności nietoperze zamieszkują centralną Afrykę, między innymi kotlinę Kongo i jej tropikalne lasy deszczowe. Młotogłowy wielkogłowe prowadzą nocny tryb życia.

Wrocławska kolonia liczy na razie dziesięć osobników - osiem samic i dwa samce. To owocożercy, żywią się jabłkami, bananami, melonami, mango, papajami, czy winogronami.

KORONAWIRUS WE WROCŁAWIU Bądź bieżąco. Dołącz do grupy na Facebooku - KLIK!

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

KORONAWIRUS WE WROCŁAWIU - najnowsze informacje na żywo znajdziesz TUTAJ - KLIK!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto