Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żołnierze wciągnęli flagę w Rynku [foto]

Michał Potocki
Michał Potocki
Podczas święta 2 maja w sercu miasta nie mogło zabraknąć wojskowych i uroczystego wciągnięcia na maszt flagi państwowej.

O godz. 11 w Rynku żołnierze prezentowali się przed tłumem wrocławian. Na maszcie przy fontannie zawisła flaga Polski, a orkiestra zagrała hymn narodowy. Potem odbyła się krótka defilada pododdziałów wojska i policji.

- Dzisiejsze święto jest mało znane, a przecież flaga jest zewnętrznym znakiem patriotyzmu - mówił podczas obchodów Adam Grehl, wiceprezydent miasta. - Radość i smutek wyrażamy przez symbole, takie jak nasza flaga. Patrząc na nią przypominamy sobie wielkie zwycięstwa, ale i pamiętamy o chwilach tragicznych - dodawał.

Uroczystości obserwowało kilkuset wrocławian. Mieszkańcy miasta uważają, że takie pokazy są potrzebne.

- To jest bardzo potrzebne, żeby pokazywać, że symbole narodowe są ważne. Może więcej osób się zainteresuje Polską dzięki temu - zastanawia się Tomasz Szlęzak. - Widać było w czasie ostatniej żałoby, że zapotrzebowanie na patriotyzm jest. Sam chciałem kupić flagę i łatwo nie było jej dostać. Jesteśmy w zjednoczonej Europie, ale mamy swoją historię i nie wolno o niej zapominać, a takie święta jak dziś mogą nam o tym przypominać - twierdzi wrocławianin.

Niektórzy natrafili na pododdziały żołnierzy podczas swojego spaceru.

- Wyszliśmy rodziną na spacer i akurat trafiliśmy na defiladę - mówi Piotr Karczemny. - Żołnierze podczas marszu z bronią na ramieniu przyciągają wzrok, bo samemu się tak kiedyś maszerowało. Nie widać jakiegoś wielkiego zainteresowania, ale takie obchody są potrzebne, bo o tym, że jesteśmy Polakami nie wolno zapominać. To chyba szczególnie powinno być skierowane do młodzieży, która mało się interesuje patriotycznymi tematami - dodaje.

Stosunkowo nowe, bo dopiero sześcioletnie, święto uczy patriotyzmu, umiłowania ojczyzny i szacunku dla symboli narodowych.W czasach realnego socjalizmu 2 maja ściągano flagi, by nie powiewały w rocznice ustanowienia Konstytucji Trzeciego Maja, której obchodzenie było w PRL-u surowo zabronione.


Czytaj również:

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto