18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławski Teatr Lalek – Przegląd dla najmłodszych widzów: radosny i twórczy

Małgorzata Matuszewska
Wrocławski Teatr Lalek w czasie 2. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci zorganizował świetne zabawy i pokazał najlepsze spektakle dla najmłodszych z całej Polski
Wrocławski Teatr Lalek w czasie 2. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci zorganizował świetne zabawy i pokazał najlepsze spektakle dla najmłodszych z całej Polski Wrocławski Teatr Lalek/Karol Krukowski
Wrocławski Teatr Lalek w niedzielę (8 czerwca) zaprosił na ostatnie w tym roku wydarzenia 2. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci. Najmłodsi obejrzeli „Chodź na słówko” Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W Ogrodzie Staromiejskim Martyna Majewska z dzieciakami pokazała "Instalację teatralną", a na Scenie Letniej Katarzyna Bury i uczestnicy prowadzonych przez nią warsztatów zaprezentowali magiczne, kartonowe pudła.

Wrocławski Teatr Lalek na osiem dni zamienił Ogród Staromiejski w miejsce wyjątkowo przyjazne młodym wrocławianom. Dzieciaki rysowały, tworzyły proste, animowane formy filmowe, poznawały nowe instrumenty. Aż pół setki dzieci przyszło na ceramiczne warsztaty i zrobiło małe dzieła sztuki – misie, długiego jamnika, ślimaki. We wszystkich bezpłatnych zajęciach warsztatowych wzięło udział 690 osób, a spektakle obejrzało prawie 1800 widzów.

Wrocławski Teatr Lalek – świetne przedstawienia

Wrocławski Teatr Lalek, organizując 2. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci, zaprezentował bardzo ciekawe przedstawienia, powstałe w różnych miejscach na teatralnej mapie Polski. Specjaliści rozmawiali o nowej dramaturgii, roli dramaturgów i pedagogów teatralnych w procesie realizacji spektakli dla dzieci.

Wrocławski Teatr Lalek – słowo, obraz, forma: jak zainteresować dziecko?

Wrocławski Teatr Lalek w ramach Przeglądu pokazał własną prapremierę. Martyna Majewska, autorka i reżyserka znakomitej Plamy udowodniła, że sprawdza się tworzenie przedstawienia, zaczynając od formy i obrazu, a nie tekstu.
Podobnie myśleli o spektaklu artyści łódzkiego Teatru Pinokio. Przywieźli Maszynę do opowiadania bajek (samą maszynę skonstruował Paweł Romańczuk, lider wrocławskich Małych Instrumentów). Dawno nie bawiłam się tak dobrze w teatrze: aktorzy błyszczeli humorem i kreatywnością, opowiadając bajki na tematy zadawane przez dzieci z widowni „na żywo”. Tak powstało niepowtarzalne wydarzenie.
Ale oczywiście w teatrze – także tym dla najmłodszych – bardzo ważne jest słowo, leżące u podstaw przedstawienia. Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu zainaugurował Przegląd przedstawieniem Le Filo Fable Joanny Gerigk, w którym aktorzy inscenizowali sekwencje bajkowe z różnych stron świata. Choć przedstawienie przeznaczyli już dla trzylatków, słusznie nie bali się używać w nim nieco trudniejszych słów.
O tym, że twórcy teatru dla najmłodszych pokazują trafnie i z poczuciem humoru rzeczywistość otaczającą odbiorcę na co dzień, przekonałam się, oglądając Szpaka Fryderyka Białostockiego Teatru Lalek. To przedstawienie o tolerancji i dobrosąsiedzkich stosunkach mogło się podobać dzieciom i dorosłym.
A gospodarz Przeglądu zaprezentował m.in. Skarpety i papiloty Julii Holewińskiej w reżyserii Tomasza Mana, z własnego repertuaru – dzięki niemu widzowie dowiedzieli się, że organizacja życia w rodzinie nie spoczywa wyłącznie na jednym z rodziców, a pomóc może każdy, także dziecko.
Nową jakość teatru dla najnajów, czyli nawet półrocznych widzów, pokazał Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu spektaklem Naj, którego reżyserką jest Martyna Majewska. Dała maluszkom możliwość szukania własnego pola dla wyobraźni, a dwójka aktorów – Anna Jezierska i Paweł Pawlik – prowadziła dzieci delikatnie, z ogromnym wyczuciem.

Wrocławski Teatr Lalek – nic na siłę

Teatry nie usiłują za wszelką cenę szukać nowatorskich form. Teatr Lalka w Warszawie przywiózł mistrzowski spektakl Kino Palace, z tekstem i scenografią oraz w reżyserii Marka Zákostelecký’ego. Twórca wykorzystał tematy starego kina, nieznane przecież najmłodszym widzom: Narzeczoną Frankensteina i King Konga, pieczołowicie odzwierciedlając konwencję obrazu filmowego. W teatrze zagościł Charlie Chaplin ścigany przez Policjanta; aktor – taper, grający na pianinie podczas teatralnej projekcji wydawał się wprost przeniesiony z czasów niemego kina. Dzieciakom ta zabawa przypadła do gustu, a dzięki niej poznali trochę historii sztuki filmowej.
Międzynarodowa Grupa Coincidentia pokazała Krabat – historię wywiedzioną z XVII--wiecznej legendy. Połączyła żywy aktorski plan z mistrzowsko prowadzonymi, niezwykłymi lalkami.

Wrocławski Teatr Lalek – za rok

Dzieci, podczas Instalacji teatralnej, skandowały: – Słońce praży, ziemia parzy, zatańcz dla nas.
Uczestnicy Instalacji teatralnej stąpali po klockach, malowanych przez dzieciaki.
– Pewnego dnia, w pewnym mieście, zapanował zwyczajny, popołudniowy ruch – opowiadała na Scenie Letniej Kornelia Pietrzak, która razem z bratem Marcelem wzięła udział w warsztatach Tektura i papier. Zrobiła piękne tekturowe dzieło.
Uczestnicy warsztatu _Animuj w parku _stworzyli film, który – na koniec Przeglądu – pokazali organizatorzy.
ZOBACZ

Następny Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci za rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto