Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławski Rynek i dworzec cudami Polski!

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Wrocław okazał się jednym z najcudowniejszych miejsc w Polsce!

W pierwszej dziesiątce zakończonego właśnie plebiscytu "7 cudów MM", znalazły się aż cztery miejsca ze stolicy Dolnego Śląska. Na drugiej pozycji, tuż za lubelską Cerkwią Grekokatolicką, uplasował się wrocławski Rynek. Serce Wrocławia pokonało m.in. Opactwo w Tyńcu (3. miejsce), Zamek Cesarski w Poznaniu, warszawski Wilanów i poznańską Cytadelę. Siódme miejsce w prestiżowej siódemce zajął remontowany właśnie wrocławski Dworzec Główny. Zaraz za nim uplasował się natomiast Ostrów Tumski, dziesiątkę zamknęły wrocławskie krasnale, a na 12. miejscu znalazła się Fontanna Multimedialna. Cały ranking możecie zobaczyć tutaj

Słowem, Wrocław po raz kolejny okazał się cudowny. Przypomnijmy: w finale o miano Cudu MM rywalizowało ze soboą 70 miejsc z 9 lokalizacji (w tym 9 ze stolicy Dolnego Śląska).

Tylko, żeby ceny w Rynku nie wzrosły
Bronisław Zathey, przewodnik miejski, były prezes wrocławskiego PTTK, od początku stawiał na Rynek.
- To miejsce jest unikalne w skali całej Europy - uważa. - Zarówno pod względem wielkości, jak i układu architektury sprzed 1240 roku.

Wiceprezydent Jarosław Obremski ma nadzieję, że po ogłoszeniu wyników naszego plebiscytu, nie wzrosną ceny w Rynku.
- Rynek jest miejscem, z którym utożsamia się każdy wrocławianin - mówi Jarosław Obremski, wiceprezydent miasta. - Każdy turysta, czy chce, czy nie chce, jest prowadzony we Wrocławiu do Rynku. Drugie miejsce w plebiscycie 7 Cudów MM bardzo nas cieszy. Mam nadzieję, że w związku z tym wyróżnieniem ceny w Rynku nie wzrosną - dodaje.

Cudowną siódemkę zamknął w plebiscycie wrocławski Dworzec Główny, który obecnie znajduje się w fazie remontu. Nie zdziwiło nas to specjalnie. Swoje przywiązanie do tego miejsca pokazaliście nam podczas naszego ostatniego Photo Day'a na Głównym, na który przyszło ponad dwa tysiące osób.

- Przyznam, że jestem bardzo usatysfakcjonowana faktem, że wrocławski dworzec stał się jednym z Cudów Polski - mówi Teresa Kalisz, wicedyrektor PKP S.A. Oddział Dworce Kolejowe. - Głosujący dali nam ogromny kredyt zaufania i jestem pewna, że ich nie zawiedziemy. Po remoncie dworzec znów będzie piękny miejscem - dodaje.

Zdaniem Jolanty Gromadzkiej z Muzeum Architektury we Wrocławiu o wyborze stacji kolejowej zdecydowały nie tylko jej niezwykłe, pałacowe, neogotyckie wnętrza.

- Budowla projektu Wilhelma Grapowa to wizytówka naszego miasta - uważa. - Przez całe lata panowała tam specyficzna atmosfera. Po drugiej wojnie światowej było to jedyne miejsce, gdzie można było coś zjeść w środku nocy, np. legendarne wrocławskie knysze. Poza tym to miejsce niezwykłe także z powodu architektury. Mało jest na polskich dworcach takich pałacowych, neogotyckich wnętrz.

W drugiej dziesiątce 7 Cudów MM uplasowało się Muzeum Narodowe z Wrocławia - 14. miejsce i Wyspa Słodowa - 17. pozycja. Natomiast 26. lokata przypadła neonowi "Dobry Wieczór we Wrocławiu", a 27. Staremu Cmentarzowi Żydowskiemu przy Ślężnej, który wcześniej wygrał wrocławski etap konkursu.

Poniżej zamieszczamy całą listę 7 Cudów Mojego Miasta:
1. Lublin: Cerkiew Grekokatolicka przy ul. Warszawskiej
2. Wrocław: Rynek
3. Kraków: Opactwo w Tyńcu
4. Poznań: Zamek Cesarski
5. Warszawa: Wilanów
6. Poznań: Cytadela
7. Wrocław: Budynek Dworca Głównego


Czytaj też:
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto