MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

PKS Wrocław. Stary dworzec autobusowy miał wyjątkowy klimat. Oto jego historia i zakamarki na archiwalnych zdjęciach

Mateusz Różański
Mateusz Różański
Dworzec PKS we Wrocławiu zmieniał się przez lata. Dziś wchłonęła go potężna galeria handlowa, ale jeszcze nie tak dawno prezentował się zupełnie inaczej. Dla jednych był to punkt podróży, dla innych miejsce noclegu, niestety ale dochodziło tu również do kradzieży, czy pobić. Zobaczcie na archiwalnych zdjęciach jak do niedawna prezentował się dworzec PKS we Wrocławiu - największy tego typu obiekt na Dolnym Śląsku.
Dworzec PKS we Wrocławiu zmieniał się przez lata. Dziś wchłonęła go potężna galeria handlowa, ale jeszcze nie tak dawno prezentował się zupełnie inaczej. Dla jednych był to punkt podróży, dla innych miejsce noclegu, niestety ale dochodziło tu również do kradzieży, czy pobić. Zobaczcie na archiwalnych zdjęciach jak do niedawna prezentował się dworzec PKS we Wrocławiu - największy tego typu obiekt na Dolnym Śląsku. Archiwum Gazety Wrocławskiej
Stary dworzec PKS we Wrocławiu wchłonęła potężna galeria handlowa, ale jeszcze nie tak dawno prezentował się zupełnie inaczej. Dla jednych był to punkt podróży, dla innych miejsce noclegu. Niestety dochodziło tu również do kradzieży, czy pobić. Zobaczcie na archiwalnych zdjęciach, jak do niedawna prezentował się dworzec PKS we Wrocławiu - największy tego typu obiekt na Dolnym Śląsku.

Spis treści

Historia dworca PKS we Wrocławiu

Wiele osób już może tego nie pamiętać, ale dworzec autobusowy we Wrocławiu, jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych, znajdował się przy placu Konstytucji 3 Maja - naprzeciwko dworca kolejowego Wrocław Główny. Dziś w tym miejscu znajduje się charakterystyczny biurowiec - Silver Tower Center.

Zobacz też: Niezwykły Wrocław sprzed 20 lat! Tak wyglądali mieszkańcy, tym żyło miasto

Stosunkowo niewielki dworzec szybko przestał odpowiadać na potrzeby podróżujących przez stolicę Dolnego Śląska. Dworzec przy pl. Konstytucji 3 Maja działał do roku 1994.

Dworzec PKS we Wrocławiu przy ul. Suchej

W tym samym roku do użytku oddany został nowy dworzec - przy ul. Suchej. Dokładnie ten, który prezentujemy Wam dziś na naszych archiwalnych zdjęciach. Pasażerowie korzystali z niego zaledwie przez 21 lat. Budynek dworca został wyburzony w połowie kwietnia 2015 roku.

Na dworcu znajdowały się oczywiście:

  • kasy,
  • informacja,
  • poczekalnia,
  • toalety,
  • biura PKS.

Zobacz też:

Z czasem na terenie obiektu i w jego najbliższym otoczeniu zaczęło się pojawiać coraz więcej punktów z małą gastronomią, odzieżą, kantor, czy nawet biuro podróży. Niestety dworzec nie cieszył się najlepszą sławą. Policja musiała tutaj interweniować wyjątkowo często. Dochodziło tu do kradzieży, pobić, czy wymuszeń. Pod koniec funkcjonowania tego dworca ławki w poczekalniach zamieniały się w noclegownię dla osób w kryzysie bezdomności.

Kiedyś był dworzec - dziś galeria z dworcem

Na czas budowy galerii handlowej dworzec przeniesiono do tymczasowego budynku przy ul. Joannitów. Nowy dworzec zaczął funkcjonować w roku 2017. Obiekt znajduje się na podziemnym poziomie -2 galerii handlowej. Autobusy obsługiwane są na czternastu stanowiskach.

Dworzec PKS Wrocław znajduje się tutaj:

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto