Wrocław tuż przed i tuż po wojnie. Zobacz go na czarno-białych fotografiach i szkicach [ZDJĘCIA]

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Dworzec Główny w okolicach lat 1905-1910.
Dworzec Główny w okolicach lat 1905-1910. Archiwum Gazety Wrocławskiej
Jak wyglądał Wrocław przed i po II wojnie światowej? Gdy przeglądaliśmy archiwum, naszą uwagę zwróciły fotografie przedwojennego i odbudowywanego tuż po II wojnie światowej Wrocławia. Nawet w takim wydaniu, stolica Dolnego Śląska wciąż zachwycała. Niektóre miejsca zmieniły się nie do poznania. Sprawdź, jak zmieniło się miasto na unikatowych zdjęciach.

Z historią Wrocławia wiążą się rządy trzech państw. Przez niemal 400 lat miasto podlegało polskim władcom. Przez dwa stulecia stolica Dolnego Śląska znajdowała się w granicach państwa niemieckiego. Niemal pół tysiąclecia to z kolei władza czeska. W międzyczasie nad miastem władzę sprawowała również korona austriacka.

Wrocław trafił do polskich granic po 610 latach. Nie można było więc mówić o dużym bogactwie kulturowym naszego kraju. Nie da się ukryć, że przedwojenny Wrocław zachwycał, tak samo robił to tuż po II wojnie światowej, w trakcie wielkiej odbudowy miasta. Polacy odbudowali miasto po wojnie, 2 sierpnia 1945 roku przekazano bowiem w ręce, polskich, komunistycznych władz.

W galerii zamieściliśmy spadek po czeskich, austriackich i niemieckich gospodarzach. Część z tych budowli mijamy do dziś. Innych nie udało się odtworzyć. Sprawdź, czy tamten Wrocław był piękniejszy od dzisiejszego!

NIE ZAPOMNIJ ZAJRZEĆ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Bilans polskiej akcji poszukiwawczo-ratowniczej w Turcji.

Materiał oryginalny: Wrocław tuż przed i tuż po wojnie. Zobacz go na czarno-białych fotografiach i szkicach [ZDJĘCIA] - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie