Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Stypendia dla prymusów

Sylwia Foremna
Pięcioro najzdolniejszych studentów wrocławskich uczelni otrzymało w ostatnią niedzielę pieniężną "Nagrodę Metropolity". Jednorazowe stypendium w wysokości pięciu tysięcy złotych ufundował i przyznawał abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski.

Wyróżnieni studenci musieli spełnić określone kryteria, m.in. odznaczać się bardzo dobrymi wynikami w nauce, klarowną sylwetką moralną, a także zaangażowaniem społecznym i niskim statusem materialnym. Wnioski o przyznanie nagrody składają władze poszczególnych uczelni. Natomiast grono pięciu kandydatów spośród 50 typuje Kapituła Nagrody Metropolity. Laureatów zatwierdza ostatecznie abp Marian Gołębiewski.

Jednym z tegorocznych laureatów jest Karolina Sieczkowska, studentka położnictwa studiów magisterskich na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. W 2012 roku ukończyła też podyplomowe studia Nauk o Rodzinie na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.

- Od kilku lat jako animator i opiekun uczestniczę w wakacyjnych wyjazdach dla dzieci z ubogich rodzin z Caritas Polska. Jako wolontariusz działałam również w rodzinnym domu dziecka we Wrocławiu. Teraz uczestniczę w kursie przygotowującym na nauczyciela naturalnych metod planowania rodziny metodą angielską podwójnego sprawdzenia. Uczę kobiety poznawania swojej płodności oraz świadomości zagrożeń, które osłabiają współczesną rodzinę - opowiada Karolina.
Na co przeznaczy swoją nagrodę? - Jeszcze nie wiem. Na pewno wydam te pieniądze na słuszny cel. Na razie ich nie ruszam - zapewnia Karolina.

To zaledwie jedna z możliwości wsparcia, na jaką w naszym mieście mogą liczyć utalentowani, młodzi ludzie. Poniżej przedstawiamy inne, ciekawe stypendia fundowane we Wrocławiu.

Stypendium Artystyczne Prezydenta Wrocławia
Przyznawane jest młodym twórcom, którzy nie ukończyli 30 lat, uczą się, wyróżniają się talentem i osiągnięciami artystycznymi. Wypełnione i podpisane wnioski zainteresowani mogą składać do 31 lipca każdego roku w Wydziale Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

W roku ubiegłym kandydatów było aż 140. Przyznano 93 stypendia, w tym: 21 całorocznych stypendiów dla uczniów (300 zł miesięcznie), 13 całorocznych dla studentów (400 zł miesięcznie), trzy na studia za granicą (600 miesięcznie) oraz 56 stypendiów jednorazowych w kwotach od 500 do 2000 zł.

Stypendia Rady Powiatu Wrocławskiego
Są wręczane wraz z początkiem roku szkolnego. W roku 2012 w gronie wyróżnionych znalazło się 28 uczniów szkół ponadgimnazjalnych i zeszłorocznych absolwentów gimnazjów. Radni powiatu przyznali: 11 stypendiów w kategorii naukowej, pięć w artystycznej i 12 w sportowej. Każdy wyróżniony dostał stypendium w wysokości 250 zł miesięcznie, wypłacane od września do czerwca na okres roku szkolnego 2012/2013. Celem programu jest wyłonienie grupy najzdolniejszych uczniów i udzielenie im pomocy, która umożliwi pokonanie materialnej bariery dostępu do edukacji oraz wesprze ich rozwój. Jednym ze stypendystów jest Michał Pacholski z Dobrzykowic. Brał udział w olimpiadzie matematycznej. Ma osiągnięcia w dziedzinie fizyki. Jest finalistą turnieju "Młody chemik eksperymentuje". Nauka przedmiotów ścisłych to dla niego przyjemność. Ale jego pasją jest muzyka. - Jestem gitarzystą. Za pieniądze, które już do tej pory otrzymałem, kupiłem gitarę basową. Gdyby nie stypendium, to szybko bym jej nie kupił - mówi Michał.

Dolnośląski Program Stypendialny - Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów uzdolnionych
Celem programu jest umożliwienie rozwoju intelektualnego szczególnie uzdolnionym uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, dla których trudna sytuacja materialna jest przeszkodą w rozwoju edukacyjnym. Wsparcie finansowe otrzymują przede wszystkim uczniowie szczególnie uzdolnieni w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Stypendium jest przyznawane na rok. Jego miesięczna wysokość to 200-400 zł.

Stypendium Matematyczne Wrocławia
Jego celem jest popularyzacja nauki przedmiotów ścisłych wśród uczniów wrocławskich szkół ponadgimnazjalnych. O pomoc finansową mogą się ubiegać absolwenci wrocławskich szkół ponadgimnazjalnych, którzy zdali egzamin maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym i zaczęli studia ścisłe na jednej z wrocławskich uczelni. Zainteresowani mogą składać wnioski do końca września każdego roku w Wydziale Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia. Stypendium udzielane jest tylko jeden raz na okres do 9 miesięcy, począwszy od października.

Takie stypendium przez pierwszy rok studiów dostawała Marta Ramotowska, obecnie studentka drugiego roku dziennych studiów na Politechnice Wrocławskiej.- Taka pomoc finansowa jest bardzo przydatna. Zwłaszcza na pierwszym roku studiów, kiedy trzeba kupić sporo książek do nauki ścisłych przedmiotów - wyjaśnia Marta. I tłumaczy, że comiesięczne stypendium w wysokości 300 zł przeznaczała w większej części na pomoce naukowe, a resztę na własne wydatki.
Program Stypendialny "zDolny Śląsk".

Ten program jest kierowany do uzdolnionych uczniów dolnośląskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Ich osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe oraz aktywność społeczna każdego roku jest nagradzana stypendiami. W ciągu ostatnich 11 lat przyznano ponad 800 stypendiów, wartych w sumie ok. miliona zł. Program został zainicjowany w 2001 roku przez Fundację Edukacji Międzynarodowej i Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Dolnośląskiego.

Systemu Wspierania Uzdolnień
W roku 2012 chętnych do otrzymania pomocy materialnej było ponad 400, a środki pozwalały na przyznanie jedynie około 50 stypendiów. W sumie roczne wsparcie w wysokości: 2000 zł (szkoły podstawowe), 2500 zł (gimnazja) i 3000 zł (szkoły ponadgimnazjalne) przyznano 54 osobom, w czterech kategoriach: za osiągnięcia naukowe, sportowe, artystyczne i za działalność społeczną. Wszystko w trzech grupach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto