Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Siedziby EIT+ na Praczach Odrzańskich już po remoncie

Jerzy Wójcik
Gmach główny EIT+ po wielkim remoncie
Gmach główny EIT+ po wielkim remoncie Paweł Relikowski
Wrocławskie Centrum Badań EIT+ skończyło remont swojej siedziby na Praczach Odrzańskich. Naukowcy i administracja centrum (około 40 osób) pracują już w charakterystycznym budynku z najwyższą w tej części miasta wieżą zegarową.

W odnowionym gmachu znajduje się piękna, zabytkowa aula, która może pomieścić ponad 100 osób i jest wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny. To właśnie tu w połowie czerwca spotkają się przedstawiciele największych centrów badawczych i parków naukowych w Europie, by wymienić doświadczenia.

Prace w kampusie EIT+ na Praczach nie zakończą się tylko na jednym budynku. Wkrótce ruszy przebudowa trzech kolejnych oraz budowa zupełnie nowego laboratorium (patrz wizualizacja). Cała infrastruktura, warta około 140 mln euro, powinna być gotowa do 2013 roku.

Naukowcy już teraz rozpoczynają projekty badawcze. Skorzystają na nich m.in. wrocławianie. Jedno z zadań przewiduje np. przygotowanie raportu pokazującego, w jaki sposób można zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Eksperci analizują, jak unowocześnić transport miejski, usprawnić zarządzanie zasobami wody czy zmniejszyć pobór energii elektrycznej w budynkach publicznych.

Niewykluczone, że jeszcze w tym roku czekają nas zmiany zaproponowane przez naukowców.
Również do końca tego roku EIT+ zamierza zrealizować projekt, który może stać się hitem wśród wrocławskich uczniów. W zniszczonej dziś sali gimnastycznej w kampusie na Praczach Odrzańskich mają w ciągu kilku miesięcy powstać ogrody nauki.

Będzie to coś w rodzaju Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, tyle że trwającego bez przerwy. W wyremontowanej hali sportowej znajdą się stanowiska, w których będą prowadzone doświadczenia dla młodzieży, a naukowe zagadnienia mają być podawane w przystępny sposób.

Do ogrodu nauki na specjalne zajęcia będą mogli przyjeżdżać uczniowie gimnazjów czy szkół średnich. To nie tylko pomoże w nauce, ale pokaże, że kampus jest otwarty dla każdego.

Na tym terenie będą działać w przyszłości restauracja i kawiarnia. W jednym z budynków znajdą się mieszkania dla młodych naukowców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto