Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielokulturowość sprzyja dialogowi: Spotkanie w Strefie Kontaktu Wrocławskiego Teatru Współczesnego

Małgorzata Matuszewska
Scena ze spektaklu "Paternoster" w reż. Jerzego Jarockiego
Scena ze spektaklu "Paternoster" w reż. Jerzego Jarockiego Wojciech Plewiński/Wrocławski Teatr Współczesny
Helmut Kajzar był znakomitym dramaturgiem i reżyserem, oryginalnym twórcą teatru meta-codziennego. We Wrocławiu wyreżyserował m.in. sztuki Tadeusza Różewicza. Dla Wrocławskiego Teatru Współczesnego, z którym Kajzar był związany w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, stał się inspiracją do dyskusji o pograniczach.

Dlaczego właśnie o pograniczach? Helmut Kajzar - dramatopisarz, reżyser, eseista, tłumacz, urodził się w Bielsku-Białej, był ewangelikiem. Pisał o sobie: "Urodziłem się i wychowałem na pograniczu, pograniczu państw, języków, kultur, wojny i pokoju. To zawieszenie - między - jest stygmatem nie do usunięcia".
We Wrocławiu przygotował dwa przedstawienia dyplomowe. W 1968 roku w Teatrze Polskim wystawił "Śmiesznego staruszka", rok później, w Teatrze Współczesnym, pokazał "Bolesława Śmiałego" Stanisława Wyspiańskiego w oprawie plastycznej Józefa Szajny.

Także w 1969 roku napisał dramat "Paternoster", a w 1970 roku na scenie przy Rzeźniczej spektakl na podstawie tego dramatu wystawił Jerzy Jarocki.

Wrocławski Teatr Współczesny zastanawia się nad swoistym fenomenem "sukcesu ewangelików" w Polsce. Przypomni, że premierem rządu był Jerzy Buzek - ewangelik. Laureatem nagrody literackiej Nike w 2001 roku został Jerzy Pilch, także ewangelik. Ewangelikiem jest także Adam Małysz, znany skoczek narciarski. Wszyscy pochodzą ze Śląska Cieszyńskiego.

Uczestnicy teatralnego spotkania zastanowią się, czy Śląsk Cieszyński kształtuje tak wyraziste osobowości? Czy ma na to wpływ wielokulturowość sprzyjająca dialogowi, czy poczucie obcości generujące siłę do realizacji życiowych celów, a może ewangelicki etos pracy.

Gośćmi będą: Janusz Klimsza - aktor, reżyser teatralny, scenograf, scenarzysta, tłumacz, pracujący w teatrach Polski i Czech, Jerzy Kronhold - poeta, reżyser teatralny, założyciel Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, organizator festiwalu "Na Granicy" w Cieszynie, konsul generalny RP w Ostrawie, Mirosława Pindór - teatrolog, adiunkt Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie (wszyscy pochodzą ze Śląska Cieszyńskiego) oraz Adam Zagajewski - poeta, eseista, prozaik, tłumacz, wykładowca uniwersytetu w Huston i Krzysztof Czyżewski - dyrektor Ośrodka Pogranicze - Sztuk, Kultur, Narodów w Sejnach, dyrektor artystyczny Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Przed rozmową planowane jest czytanie tekstów Helmuta Kajzara w wyborze i reżyserii Katarzyny Szyngiery, studentki IV roku reżyserii dramatu PWST w Krakowie.

Spotkanie planowane jest w niedzielę 14 kwietnia o godz. 17. Wstęp bezpłatny, ale trzeba wcześniej zarezerwować miejsce: tel. 71/358-89-41, 71/358-89-53.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto