Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieczny plac budowy na Armii Krajowej. Tu trenują operatorzy dźwigów [ZDJĘCIA]

Weronika Skupin
Ośrodek Szkolenia Zawodowego Ochotniczych Hufców Pracy we Wrocławiu
Ośrodek Szkolenia Zawodowego Ochotniczych Hufców Pracy we Wrocławiu WSK
Między al. Armii Krajowej, ul. Krynicką i Orzechową, pomiędzy dwoma Biedronkami, jest wieczny plac budowy. Jeżdżą tam koparki, co jakiś czas pojawiają się panowie w kaskach, ale żaden budynek się tam nie powstał. I nie powstanie.

Ten teren należy do Ośrodka Szkolenia Zawodowego Ochotniczych Hufców Pracy we Wrocławiu. Jego adres to ul. Orzechowa 2. Szkolą się tam operatorzy dźwigów, koparek, czy też koparko-ładowarek. Przystępują do egzaminów właśnie na tym placu, gdzie pokonują różne przeszkody terenowe i wykonują ciężkimi maszynami zadania, jakie stawiają przed nimi egzaminatorzy.

Anita Sierpowska, kierownik działu szkoleń Ośrodka Szkolenia Zawodowego wylicza, że przeprowadzane są tam egzaminy na koparko-ładowarki, ładowarki, koparki i wózki jezdniowe. Operatorzy dźwigów budowlanych też się tam szkolą, ale do egzaminów przystępują na budowach. Jeszcze rok temu na tej działce stały żurawie, ale je przeniesiono.

– Po pierwsze tutaj tak wielkie maszyny się marnowały, były używane tylko do szkoleń. Po drugie na tej działce nie ma żadnej budowli, a podczas egzaminu praktycznego egzaminowani muszą przenosić rożne ładunki na budowie. Dlatego egzaminy praktyczne przeprowadza się teraz gdzie indziej, w warunkach prawdziwej budowy – opowiada Anita Sierpowska.

Szkolenia odbywają się w grupach 13-osobowych. Obecnie trwają zapisy na kurs na koparko-ładowarki, który odbędzie się w lutym.

By zostać operatorem dźwigu, wózka widłowego czy koparki, trzeba zdobyć odpowiednie uprawnienia. Takie właśnie dokumenty można uzyskać w ośrodku szkolenia przy Orzechowej. Jest to dość oblegany państwowy ośrodek. Są też takie prywatne. Gdy przejdzie się szkolenie, można przystąpić do zdawania testu praktycznego, a egzaminowanym się jest przez trzyosobową komisję. Gdy zda się taki egzamin, otrzymuje się książeczkę operatora maszyn budowlanych.

Każdy kurs jest płatny, na przykład taki na koparkę czy koparko-ładowarkę kosztuje 1600 zł. Są także programy dofinansowywane z Unii Europejskiej, jak na przykład ten dla młodzieży w wieku 18-26 lat. Także urzędy pracy dofinansowują takie kursy. Czasami pracodawca wysyła na nie swoich pracowników, by doszkolili się w obsłudze jakiejś maszyny.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto