Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wędrówka z Głuchołaz na Kopę

Edward Świeca
Historia Głuchołaz sięga początków XII w. W latach 1207-1232 rozwijała się akcja osiedleńcza biskupa wrocławskiego Wawrzyńca oraz margrabiego morawskiego Władysława Henryka. Powodem akcji było znalezienie złota oraz uruchomienie kopalni tego metalu w okolicach Głuchołaz i Zlatych Hor (Czechy). Około roku 1220 margrabia morawski gwałtem zagarnął kopalnię biskupią. Biskup, nie mogąc poradzić sobie z potężniejszym sąsiadem, wniósł skargę do papieża Honoriusza III, uzyskując w Rzymie dekret nakazujący zwrot zagarniętej posiadłości.

Czy naprawienie krzywdy nastąpiło, tego nie wiemy. W każdym razie biskup, chcąc zapobiec w przyszłości dalszym zaborom, upoważnił rycerza Witygona do przeprowadzenia akcji kolonizacyjnej w dolinie rzeki Białej Głuchołaskiej w celu zabezpieczenia granic biskupstwa. W wyniku tej akcji założono warowne miasto Głuchołazy, które broniło dostępu do ziemi nyskiej, zamykając przejście od pasma Jesionika. Lokalizacja miasta dokonała się w latach 1220-1230. W źródłach miasto ukazuje się po raz pierwszy w 1249 r. Wkrótce po lokacji wzniesiono kościół parafialny, świadczy o tym wezwanie św. Wawrzyńca nadane na cześć biskupa-założyciela w 1285 r. W końcu XIII w. i na początku XIV w. Głuchołazy ucierpiały na skutek rozbojów uprawianych przez rycerzy z sąsiednich zamków górskich. Po z górą stuletnim okresie pokoju, w roku 1428 miast spalili czescy husyci. Spłonął także kościół, którego odbudowę zakończono w roku 1452 r.

Na przełomie wieków XIX i XX Głuchołazy były znanym uzdrowiskiem o specyficznym mikroklimacie. Bliskość lasów sprawiała, że leczono tu choroby układu oddechowego, nerwowego, niedokrwistość i otyłość.

Zobacz też: Dolnośląskie zamki i pałace

CO ZOBACZYĆ
Wędrówkę możemy rozpocząć w części zdrojowej miasta z Góry Parkowej – szlakiem niebieskim (6 km). Jest to trasa łatwa, na której napotkamy kaplice stacji Drogi Krzyżowej. Drugi szlak, żółty, zwany "Szlakiem złotych górników", prowadzi terenami dawnego górnictwa złota, przebiega przez szczyt Przedniej Kopy (467 m n.p.m.); na tej trasie napotkamy kościółek św. Anny z 1908 r. oraz zgliszcza schroniska z kamienną wieżą widokową (długość szlaku - 8 km). Żegnamy Głuchołazy, po czym wybieramy szlak czerwony, najdłuższy, umożliwiający poznanie najważniejszych atrakcji Gór Opawskich. Szlakiem tym po ok. 5 godzinach pieszej wędrówki dotrzemy na Biskupią Kopę (890 m n.p.m.). Trasa prowadzi z Głuchołaz przez Przednią Kopę (467 m n.p.m.), Średnią Kopę (543 m n.p.m.), Tylną Kopę (516 m n.p.m.), małą wieś Podlesie z pięknymi terenami widokowymi na Biskupią Kopę i góry w Czechach.

Z Podlesia udajemy się drogą w kierunku Konradowa, w tym miejscu przechodzimy 200 m od drogowego przejścia granicznego Konradów - Zlate Hory i obrzeżami Konradowa dalej przez małą osadę Skowronków wychodzimy już w Jarnołtówku obok kościoła parafialnego św. Bartłomieja z XVII-wieczną chrzcielnicą. Jarnołtówek jest małą wsią, typowo turystyczną, położoną u podnóża Biskupiej Kopy, w malowniczej dolinie Złotego Potoku. Założono ją w XIII w., jak większość miejscowości na tych terenach, w związku z odkryciem złóż złota i ich eksploatacją.

Dolny Śląsk na rowerze? Sprawdź TRASY ROWEROWE

Mamy za sobą prawie 3 godziny marszu. Po krótkim odpoczynku ruszamy dalej i wchodzimy w zalesiony, górski teren. Żyje tu 8 gatunków nietoperzy, będących w Polsce pod ścisłą ochroną. Decydując się na szlak czerwony będziemy mieli do pokonania około 5 km stromego podejścia do samego szczytu Biskupiej Kopy. Po przejściu około 4 km, po lewej stronie, 100 m od naszego szlaku pod szczytem Biskupiej Kopy miniemy schronisko, które zostało wybudowane na przełomie 1926 i 1927 r. Ostatnie 5 minut stromego podejścia szlakiem czerwonym i jesteśmy zdobywcami góry. Stoimy obok wieży widokowej, której historia rozpoczyna się w roku 1870. Wtedy właśnie zlatohorski zegarmistrz Wolff i jego przyjaciel odkryli na zachodnim stoku Kopy źródełko i obmurowali je. Pięć lat później w tym miejscu zbudowali platformę widokową, jednak na polecenie władz musieli ją zburzyć.

W lipcu 1890 r. Sekcja Morawsko-Śląskiego Towarzystwa Górskiego (MSSGV) oddała do użytku 6-piętrową drewnianą wieżę widokową w kształcie ściętego ostrosłupa o wysokości 12 m. Mimo że umocowano ją stalowymi linami do pni drzew, już 5 lat później została uszkodzona przez burzę. W roku 1896 wieża się zawaliła. Członkowie MSSGV z siedzibą w Zlatych Horach postanowili wybudować wieżę murowaną – pomnik cesarza Franciszka Józefa (w roku 1898 przypadała 50. rocznica jego panowania). Otwarcie wieży nastąpiło 26 marca 1898 r. w podniosłej atmosferze z odegraniem hymnów. Wieża stoi do dziś. W roku 1911 na szczyt Kopy wspiął się król Saksonii. W roku 1990, w 100-lecie MSSGV, otwarto wieżę na kilka dni. Zwiedzający otrzymywali pamiątkowe bilety okolicznościowe z jej wizerunkiem. 3 sierpnia 1996 r. podczas oryginalnego widowiska historycznego otwarcia wieży dokonał sam Franz Josef...

Z wieży roztaczają się piękne widoki na pobliskie miejscowości Czech i Polski. Przy dobrej widoczności widać Śnieżkę (119 km w linii prostej), Górę Świętej Anny (57 km), Tatry (220 km) czy Pradziada (24 km).

Zobacz też: Największe atrakcje Wrocławia

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto