Browar w Boguszowie produkował piwo od 1701 roku i przez lata był znany w całych Niemczech. W 1920 roku jego właścicielem został duży berliński koncern „Engelhardt”.
Niemiecka firma posiadała browary także w innych dolnośląskich miastach:
- Wrocławiu
- Cieplicach
- Jeleniej Górze

Po wojnie, w 1945 roku upały zakład produkował piwo jako „Państwowy Browar Boża Góra” - od niemieckiej nazwy miasta Boguszów Gottesberg czyli właśnie Boża Góra. Browar jeszcze w latach 70. był częścią Wałbrzyskich Zakładów Piwowarskich. Zanim zakończył działalność produkował jeszcze piwo dla Wrocławskich Zakładów Piwowarskich i słynnego Piasta. Ostatecznie zamknięty w 1996 roku.

Panorama Boguszowa, na dole browarFotopolska.eu
Później na terenie obiektu krótko funkcjonowała jeszcze hurtowania. Po jej zamknięciu obiekt był regularnie rozkradany i niszczony. Dziś zaglądają tu głównie ludzie z marginesu społecznego, czasem miłośnicy opuszczonych obiektów, urbexu, historii i regionaliści.
Warto dodać, że o ruinę zawalczył obecny starosta wałbrzyski Piotr Kwiatkowski. W ub. roku poinformował, że obiekt został przejęty przez Skarb Państwa. Sąd Okręgowy w Świdnicy rozwiązał prawo użytkowania wieczystego byłego browaru w Boguszowie - Gorcach spółce z Wrocławia. To szansa na to, by zrujnowane miejsce zyskało prywatnego właściciela i zmieniło oblicze.
Zobaczcie, jak dzisiaj wygląda w środku boguszowski browar.
W Boguszowie - Gorcach produkowano piwo przez 300 lat. Tak t...
iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?