Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzebnica to jedno z najlepiej rozwijających się miast w rankingu Wspólnoty. Miasto dobre do życia

Tomasz Pawlak
Wideo
od 16 lat
Gmina Trzebnica odniosła kolejny sukces w rankingu najlepiej rozwijających się gmin i miast, plasując się na szóstym miejscu w kraju według niezależnego rankingu "Sukces Społeczny Kadencji 2018 – 2023", opracowanego przez profesora Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu we współpracy z dr Julitą Łukomską z Uniwersytetu Warszawskiego. Pruszków zajął pierwsze miejsce w tym zestawieniu.

Ranking skupia się głównie na poziomie gminnym, ponieważ to samorządy podstawowego szczebla ponoszą odpowiedzialność za większość środków zdecentralizowanych. Mają także największą swobodę w kształtowaniu polityki rozwojowej, większą niż w przypadku powiatów i województw. Ocenia on osiągnięcia gmin w trakcie kończącej się kadencji, skupiając się na zmianach, jakie zaszły w ostatnich czterech latach. Dodatkowo porównuje gminy na podstawie najnowszych dostępnych danych, głównie pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego, sprawozdań budżetowych samorządów oraz innych źródeł.

Burmistrz Gminy Trzebnica, Marek Długozima cieszy się z tego wyróżnienia. Jego zdaniem, docenienie wysiłków gminy na polu troski społecznej w ramach tego rankingu stanowi ważne uznanie. Zwłaszcza, że punktacja opiera się na rzeczywistych danych i solidnych podstawach naukowych. Ten sukces stanowi dla nas dodatkową motywację do intensyfikacji wysiłków w kolejnych latach.

Ostateczny wskaźnik sukcesu jest sumą czterech wskaźników cząstkowych, które obejmują: – sukces finansowy (związany z budżetem jednostki samorządowej), – sukces ekonomiczny (związany ze stanem gospodarki lokalnej), – sukces infrastrukturalny (dotyczący głównie komunalnej infrastruktury technicznej), – sukces społeczny (który w nieco zmienionej formie zastąpił stosowany wcześniej wskaźnik sukcesu edukacyjnego).

Wskaźniki sukcesu zostały wyliczone przy użyciu metody porządkowania liniowego, a mianowicie metody odległości od wzorca. Ta metoda polega na obliczeniu dystansu każdej gminy od abstrakcyjnej najlepszej sytuacji (wzorca), który charakteryzuje się najlepszymi wartościami poszczególnych wskaźników analizy. Do obliczenia odległości od wzorca zastosowano odległość euklidesową. Sukces ogólny został obliczony jako suma zestandaryzowanych wartości sukcesów cząstkowych, z uwzględnieniem liczby wskaźników wykorzystanych do obliczeń każdego z sukcesów cząstkowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto