Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tradycje wielkanocne

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Niewielu pamięta dziś o pochodzeniu zwyczajów świątecznych. Może warto sobie przypomnieć część z nich?

- Pisanki kojarzone były kiedyś z płodnością i urodzajem. Zakopywano jajko w ziemi, bo to przynosiło urodzaj. Zwyczaj ten pochodzi od pogańskich Germanów - mówi Dorota Jasnowska z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.

Jedną z najpopularniejszych aktualnie tradycji jest tak zwany "Zajączek", który to przyszedł do nas z Niemiec. U naszego zachodniego sąsiada przynosi on dzieciom prezenty ukrywając je w ogrodzie. Jednakże sam symbol zajączka pochodzi ze starożytności W antycznej Grecji oznaczał on, co ciekawe, zmysłowość.

O pochodzeniu maczanki, dzisiaj zwanej śmigusem-dyngusem, też niewielu pamięta. Dawniej chodziło bowiem o to, żeby oblać pannę wodą. Był to rodzaj flirtu, a dziewczęta zawsze pragnęły zostać oblane, gdyż to oznaczało powodzenie u płci przeciwnej. W XXI wieku niewiele nam z tego zwyczaju pozostało. Dziś oblewa się pasażerów autobusów czy też po prostu przechodniów.

Wielkanoc staje się, jak widać, coraz bardziej skomercjalizowana. Tradycje świąteczne powoli wymierają, a symbole przestają być symbolami, przeistaczając się jedynie w dodatek do stroika ozdabiającego wielkanocny stół.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto