Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stok narciarski Dzikowiec zaprasza narciarzy w grudniu 2023: atrakcje turystyczne, trasy i ceny karnetów

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Od maja 2014 roku na szczycie stoku stoi drewniana wieża widokowa. Do tarasów widokowych wchodzimy szerokimi schodami.
Od maja 2014 roku na szczycie stoku stoi drewniana wieża widokowa. Do tarasów widokowych wchodzimy szerokimi schodami. Dariusz Gdesz - zdjęcia z lutego 2022
16 grudnia 2023 ponownie zaprasza narciarzy leżący u stóp Dzikowca Wielkiego, stok narciarski i Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny „Dzikowiec” w Boguszowie-Gorcach w powiecie wałbrzyskim. W sezonie zimowym można tu przyjechać na narty, spacery i podziwianie widoków. To stok wyzwanie o dużym pochyleniu. Prezentujemy informacje o dojeździe do Dzikowca, parkingach, noclegach, gastronomii, a także propozycji dla narciarzy biegowych i zjazdowych oraz lubiących zimowe spacery.

Spis treści

Trwająca obecnie zima nie jest przychylna dla narciarzy, trwają roztopy. Podobnie jak w ubiegłym sezonie, po śnieżnym listopadzie przyszły grudniowe plusowe temperatury, na szczęście dla wielbicieli zimowego szaleństwa, w drugiej połowie grudnia 2023 można pod Wałbrzychem szusować. 16 grudnia rusza orczyk, taśma i wyciąg krzesełkowy.

- W sobotę o godz. 9.00 otwieramy sezon narciarski na Ośrodek Góra Dzikowiec w Boguszowie-Gorcach! Zapraszamy wszystkich chętnych na orczyk i taśmę. Będziemy kręcić od 9.00 do 16.00. Później przerwa na ratrakowanie i od godz. 18.00 do 21.00 jazda nocna. W sobotę i niedzielę czynna będzie także w trybie turystycznym kolej linowa, jeśli zechcecie na świat spojrzeć z góry - zachęcają przedstawiciele Ośrodka Góra Dzikowiec.

Prezentujemy informacje o zimowych i atrakcjach całorocznego ośrodka Dzikowiec oraz zdjęcia Dariusz Gdesza z tutejszego stoku wykonane w lutym 2022, gdy białe szaleństwo trwało w najlepsze.

Stok "Dzikowiec" leży o krok od Wałbrzycha

Nieco ponad dziesięć kilometrów dzieli stok narciarski Dzikowiec od 100-tycięcznego Wałbrzycha, ten zaś położony jest kolejne 70 km od Wrocławia, stolicy regionu. Szczyt Dzikowiec Wielki liczący 836 m n.p.m. ze swoim stromym, idealnym do uprawiania narciarstwa alpejskiego i snowboardu stokiem jest atrakcyjny przez cały rok dla wielbicieli aktywnej turystyki. Ten ośrodek nie tylko narciarski, ale też miejsce lubiane przez pasjonatów downhillu i nordic walkingu, znajdziecie w Boguszowie-Gorcach. Do stoku dojechać można z Wałbrzycha w ciągu około 20 minut.

Dojazd z Wałbrzycha do stoku narciarskiego Dzikowiec - mapa

Stacja narciarska Dzikowiec wita turystów w zimie

Dojeżdżający do stóp stoku odwiedzający mają do dyspozycji parking przy budynku obsługi ruchu turystycznego. Dodatkowe miejsca postojowe znajdziecie tuż za przejazdem kolejowym. Stąd do stoku jest pięć minut spacerem. Przy dolnej stacji kolei linowej jest powstały dekadę temu budynek obsługi ruchu turystycznego. Tu się znajduje:

 • restauracja z tarasem,
 • sanitariaty
 • oraz pokój — dyżurka dla ratowników GOPR.
 • Na dolnej kondygnacji budynku sezonowo działa wypożyczalnia sprzętu,
 • a na górnych dostępne są pokoje gościnne hostelu.

Przy budynku ustawiono też kilkanaście wygodnych ławeczek oraz owalną drewnianą wiatę turystyczną, w której można urządzić sobie klimatyczne spotkanie plenerowe przy ognisku. Tuż obok jest też ogrodzony plac zabaw dla maluchów.
Gastronomia oraz wynajem pokoi obsługiwana jest obecnie przez operatora — Góra Dzikowiec „Chata Dzika”. Rezerwacji można dokonać przez ogólnodostępne serwisy internetowe, m.in. Booking.com

Kolej linowa i wyciąg talerzykowy — trasy, ceny karnetów w ziemie 2023 roku

Stok narciarski Dzikowiec to wyzwanie dla wielbicieli białego szaleństwa. To jeden z najbardziej stromych narciarskich stoków w kraju ze średnim nachyleniem 30%, a w górnej części sięgającym nawet niemal 60%. Przez to jest on wymarzonym miejscem do uprawiania narciarstwa alpejskiego.

Poczuj przypływ adrenaliny — zjazd ze stoku Dzikowca na rowerze!

Na szczyt stoku dojechać można wyciągiem kolei linowej krzesełkowej, której dolna stacja położona jest na wysokości 590 m n.p.m. przy budynku obsługi ruchu turystycznego. Stacja górna mieści się na wysokości 812.30 m n.p.mm, czyli różnica poziomów pokonywana przez kolej wynosi 221.30 m. Na szczyt wjeżdża się niecałe 6 minut. Stok jest oświetlony, noże więc służyć również podczas jazdy nocnej. Stok jest też sztucznie naśnieżany dzięki własnemu systemowi zbiorników wodnych oraz armatek śnieżnych.

Stok narciarski Dzikowiec zaprasza w sezonie zimowym 2023: Zimowe atrakcje. Poznaj trasy i ceny karnetów!
Stok Dzikowiec to jeden z najbardziej nachylonych stoków. Najbardziej łagodna część to dolna partia stoku.Dariusz Gdesz - zdjęcia z lutego 2022

Długość trasy po stoku wynosi 779.68 m, warto zaznaczyć, że górna część stoku to z uwagi na nachylenie trasa bardzo wymagająca. Przy górnej stacji kolei od 2014 roku dostępna jest drewniana wieża widokowa, z której można podziwiać nie tylko okoliczne lasy i stację dolną, ale widać stąd też Boguszów-Gorce, Wałbrzych i górę Chełmiec, ale też Góry Stołowe i Śnieżkę.
Więcej o wieży widokowej na Dzikowcu przeczytacie

 • Kolej linowa czynna jest w sezonie turystycznym w weekendy w godz. 9:00 – 15:00.
 • pierwszy wjazd - godz. 9:00
 • wjazdy i zjazdy co 30 minut
 • ostatni wjazd - godz. 15:00.

Kolej linowa ceny biletów

 • Jednorazowy wjazd lub zjazd: normalny 25 zł, ulgowy / grupowy - 20 zł.
 • Wjazd i zjazd: normalny 30 zł, ulgowy / grupowy 25 zł,

Do karnetu i biletu trzeba doliczyć kaucję 10 zł za kartę magnetyczną. Kaucja ta jest zwracana po zwrocie karty.

Stok narciarski Dzikowiec zaprasza w sezonie zimowym 2023: Zimowe atrakcje. Poznaj trasy i ceny karnetów!
Budynek obsługi ruchu turystycznego powstał przed dekadą przy dolnej stacji kolei linowej. Dariusz Gdesz - zdjęcia z lutego 2022

Narciarze preferujący szusowanie bezpieczniejsze i spokojne chętnie korzystają z dostępnego tu wyciągu talerzykowego ustawionego na dolnym, łagodniejszym odcinku stoku o długości ok. 400 m. Tutaj różnica poziomów stacji górnej i dolnej talerzyka to 73,6 m, a średnie nachylenie tej części stoku to 20%.
Na jazdy dzienne i nocne oferowane są karnety normalne i ulgowe. Karnety obejmują wybraną liczbę godzin lub cały dzień. Są też oferowane karnety na jazdę z instruktorem.

Karnet dzienny normalny / ulgowy

 • 1 godzina - 42 zł / 36 zł
 • 2 godziny - 48 zł / 42 zł
 • 3 godziny - 60 zł / 48 zł
 • Całodniowy - 96 zł / 78 zł

Nocne karnety są średnio o 6 zł droższe za godzinę. Do karnetu trzeba doliczyć kaucję za kartę magnetyczną. Jest ona zwracana po zakończeniu jazdy.

Stan tras na stoku i jego przygotowania oraz dostępność w danej części sezonu są uwarunkowane wysokością utrzymującej się pokrywy śnieżnej naturalnej, oraz warunkami pogodowymi warunkującymi możliwość naśnieżania. Przed przyjazdem warto zapoznać się z aktualnymi warunkami pogodowymi i zerknąć przez transmitujące obraz w czasie rzeczywistym kamer z Dzikowca dostępnych: https://dzikowiec.info/kamerki/.

Stok narciarski Dzikowiec zaprasza w sezonie zimowym 2023: Zimowe atrakcje. Poznaj trasy i ceny karnetów!
Od maja 2014 roku na szczycie stoku stoi drewniana wieża widokowa. Do tarasów widokowych wchodzimy szerokimi schodami. Dariusz Gdesz - zdjęcia z lutego 2022

Trasy spacerowe i dla narciarzy biegowych

W dolnej partii Dzikowca wytyczono trzy trasy przeznaczone do trenowania narciarstwa biegowego. Są to:

 • trasa "Stasia" - liczy ok. 700 m;
 • trasa "Rycerska" - to około 900-metrowa pętla
 • trasa "Dzika" to pętla licząca około 2,5, km.

Ich stan przygotowania oraz dostępność w danej części sezonu jest uwarunkowana wysokością utrzymującej się pokrywy śnieżnej. Trasy te w przeciwieństwie do stoku nie są sztucznie naśnieżane.

Dzikowiec to również węzeł szlaków pieszych oraz rowerowych pozwalających poznać uroki turystyczne i przyrodnicze całej ziemi wałbrzyskiej. Pozwalają one również podziwiać przepiękne panoramy bliższych okolic, czyli Kotliny Kuźnickiej, Masywu Dzikowca i Wyżyny Unisławskiej i okolic Gór Stołowych (Szczeliniec Wielki), Karkonoszy (Śnieżka). Przy dobrej pogodzie można stąd wypatrzyć wrocławski Sky Tower.

Najbardziej znane tutejsze szlaki - trasy piesze to:

 • Stacja górna kolei linowej – trasa zjazdowa – stacja dolna kolei linowej (25 min)
 • Stacja Górna Kolei linowej – Sokółka – masyw Dzikowca – Dzikowiec Mały (2h 45) – Grzbiet Dzikowca – Dzikowiec Wielki – Stacja górna (2h 30)
 • Stacja górna kolei linowej – Dzikowiec Wielki – wiata turystyczna pod Dzikowcem (1h 40)
 • Stacja górna kolei linowej – Dzikowiec Wielki – Dzikowiec Mały – Pięć Stawów – Świerkowa – Kosynierów – Leśna – stacja dolna (2h 50)
Od maja 2014 roku na szczycie stoku stoi drewniana wieża widokowa. Do tarasów widokowych wchodzimy szerokimi schodami.

Stok narciarski Dzikowiec zaprasza narciarzy w grudniu 2023:...

Dzikowiec jesienią - w złocie i mgle

Malowniczo położony stok narciarski Dzikowiec u stóp Dzikowca Wielskiego - mapa.

Od maja 2014 roku na szczycie stoku stoi drewniana wieża widokowa. Do tarasów widokowych wchodzimy szerokimi schodami.

Stok narciarski Dzikowiec zaprasza narciarzy w grudniu 2023:...

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto