Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ptaki Abakanowicz pojawią się na Świdnickiej

Redakcja
Na razie trzy metalowe ptaki Magdaleny Abakanowicz, jednej z najbardziej znanych na świecie polskich rzeźbiarek, czekają na odlot na dziedzińcu Arsenału. W lipcu pojawią się na Świdnickiej.

Docelowo ptaki mają "zagnieździć się" w pobliżu wrocławskiego Monopolu. Aluminiowe figury bez głów stoją na kilkumetrowych prętach. Artystka stworzyła ten projekt specjalnie dla Wrocławia. Miasto zapłaciło za niego 300 tys. zł.

- Od dawna zabiegałam o to, żeby rzeźba tak cenionej artystki stanęła we Wrocławiu - mówi Beata Urbanowicz z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. - Blisko rok negocjowaliśmy z artystką warunki, chodziło przede wszystkim o cenę. W końcu się udało - dodaje.

Magdalena Abakanowicz osobiście przyjechała do Wrocławia zobaczyć przyszłą lokalizację swojej rzeźby i uzgodnić jej ustawienie. - Sami zasugerowaliśmy jej tematykę pracy. Te ptaki idealnie współgrają z klimatem naszego miasta, kojarzą się z dynamiką, rozwojem i młodością - tłumaczy Beata Urbanowicz.

"Ptaki" Magdaleny Abakanowicz na razie stoją przy wrocławskim Arsenale


Magdalena Abakanowicz (ur. 20 czerwca 1930 w Falentach) ma na swoim koncie ponad sto wystaw na całym świecie, m.in. w Nowym Jorku, Hiroszimie, Madrycie czy Waszyngtonie. Specjalizuje się w tworzeniu dużych figur z tkanin, z wykorzystaniem także innych materiałów, jak kamień, drewno czy brąz. Od jej nazwiska nazywa się je abakanami.

Z czasem artystka zaczęła odchodzić od tkaniny w kierunku rzeźby, często monumentalnej, umieszczonej w przestrzeni miejskiej. Jej znakiem rozpoznawczym stały się bezgłowe sylwetki, występujące w grupie (np. KATHARSIS-33 - zespół 33 rzeźb ulokowanych koło Pistoli we Włoszech).

Abakanowicz jest też cenionym pedagogiem. Jako artystka ma na swoim koncie wiele nagród m.in.: złoty Medal VII Międzynarodowego Biennale Sztuki w Sao Paulo z 1956 roku, nagrodę Herdera czy nagrodę Fundacji Jurzykowskiego.

Od 2006 rzeźbiarka jest członkinią Rady Programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej. Jej prace znajdują sie również w zbiorach wrocławskiego Muzeum Narodowego.

A co Wy sądzicie o "Ptakach" Abakanowicz? Prosimy o komentarze.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto