Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawosławne święta. Ukraińcy szykują się do wigilii na Dolnym Śląsku, też we Wrocławiu

Kacper Chudzik
Andrzej Szkocki/Polska Press
W niedzielę, 6 stycznia, prawosławni zasiądą wspólnie do wigilijnej kolacji, nazywanej u nich Soczelnikiem.

Według oficjalnych danych w całym kraju jest ponad pół miliona prawosławnych. Można jednak śmiało stwierdzić, że są to statystyki mocno zaniżone, ponieważ nie biorą pod uwagę wielu przyjezdnych z Ukrainy, którzy w Polsce podejmują pracę. Dlatego też każdego roku w cerkwiach pojawia się coraz więcej wiernych. Prawie 60 procent Ukraińców jest wyznania prawosławnego.

Wszyscy oni przygotowują się obecnie do świąt Bożego Narodzenia, które u prawosławnych odbywają się 13 dni po świętach katolickich. Wszystko przez to, że w wyznaczaniu dat świąt prawosławni posługują się wciąż kalendarzem juliańskim, podczas gdy katolicy korzystają z kalendarza gregoriańskiego.

We Wrocławiu wierni spotkają się na wspólnej wigilii w sali katechetycznej w domu parafialnym, przy ul. Świętego Mikołaja 40. Odbędzie się ona 6 stycznia po nabożeństwie wieczornym, około godz. 19.15. Nabożeństwa świąteczne w Katedrze Prawosławnej odbywają się w godz. 10 oraz 17.

Jak wygląda wigilia prawosławnych? Najpierw dzielą się oni prosforą, czyli ich odpowiednikiem opłatka. Wierni dzielą się nią jednak nie tylko w wigilię, ale i pozostałe dni. Na stole powinno znaleźć się natomiast 12 postnych potraw. Nie ma tam nie tylko mięsa, ale również nabiału.

- W naszym domu na stół trafia między innymi karp w galarecie czy kapusta z grzybami. Wiele tradycyjnych potraw jest wspólnych dla świętujących rodzin, ale w domach są też pewne urozmaicenia. Moja babcia przygotowuje na przykład naleśniki z miodem - mówi Grzegorz Stańczak z Głogowa.

Sam miód powinien z resztą zawsze pojawić się na wigilijnym stole jako symbol powodzenia. Nie może zabraknąć również soli, chleba oraz czosnku.

Po wigilii w cerkwiach odbywa się czuwanie, które rozpoczyna się o północy i trwa przez kilka godzin. W trakcie czuwania adorowana jest ikona Bożego Narodzenia.

Same święta trwają w Kościele prawosławnym aż trzy dni. To czas m.in. na odwiedzanie rodziny.

Parafie prawosławne na Dolnym Śląsku znajdziemy w wielu mniejszych i większych miastach m.in. we Wrocławiu, Lubinie, Legnicy, Głogowie, Przemkowie, Zgorzelcu, Oleśnicy, Wałbrzychu czy też Świdnicy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto