Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poszukiwany, poszukiwana. Dzieci, które zaginęły na Dolnym Śląsku

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
palasik
palasik Tomasz Wiśniewski
Od zaginięcia każdego z nich minęło od kilku do kilkunastu lat. O poszukiwanych dzieciach rozmawiamy z Zuzanną Ziajką z Fundacji Itaka.

Sprawa małej Magdy zbulwersowała opinię publiczną (czytaj: Sosnowiec: Półroczna Magda nie została porwana. Matka przyznała, że dziewczynka nie żyje). Dziewczynki szukała cała Polska. Przypominamy niewyjaśnione zaginięcia dzieci z Dolnego Śląska.

29 kwietnia 1979 roku w Stroniu Śląskim bracia Mariusz (7 l.) i Andrzej Palasik (9 l.) bawili się w okolicy huty szkła Violetta. Wybuchł pożar. Chłopcy schronili się pod mostem, a potem zniknęli. Ślad po nich zaginął. Dzisiaj Mariusz miałby 40, a Andrzej 42 lata. Nadal są poszukiwani.

Patryk Tomczak
Zaginął w 2007 r. we Wrocławiu. Miał wówczas 14 lat. Nie wrócił ze szkoły do domu. Nie wiadomo, co się z nim dzieje.
Robert Iwaniuk
Zaginął w 1989 r. we Wrocławiu. Miał wtedy 13 lat. Wyszedł z domu, zabierając ze sobą plecak. Ślad po nim zaginął.
Łukasz Baziniak
Zaginął w 2001 r. we Wrocławiu. Miał wówczas 15 lat. Wyszedł z domu i nikt nie wie, co mogło się z nim dalej stać.

Takich spraw jest mnóstwo. W ubiegłym roku pisaliśmy o zaginionej Katarzynie Kobieli z Sieradza. Niestety ciało młodej kobiety zostało znalezione pod Wrocławiem, a policja wciąż prowadzi śledztwo w sprawie jej śmierci.

Okazuje się jednak, że większość tego typu spraw ma szczęśliwie zakończenie. Przyczyny zaginięcia są czasem dla bliskich szokujące.

Przykładowo, Natalia W., pochodząca ze Środy Śląskiej, w wieku 15 lat uciekła z domu. Rodzice podejrzewali porwanie. Okazało się, że dziewczyna z własnej woli przebywała w domu obcego mężczyzny. Została odnaleziona we Wrocławiu.

- Mieliśmy też sprawę Magdy Z., również ze Środy Śląskiej, która trafiła do niemieckiego domu publicznego - mówi Krzysztof Rutkowski.

Sprawa zakończyła się szczęśliwie, dziewczyna została wydana Polakom.

czytaj też: Rutkowski: Nie jestem detektywem siedzącym


Rozmowa z Zuzanną Ziajką, dyrektorką zespołu poszukiwań i identyfikacji Fundacji ITAKA


Jak często zdarzają się zaginięcia, a jak często porwania?

Trzeba zaznaczyć, że zaginięcie nie zawsze jest porwaniem i odwrotnie. Te sprawy, które udało nam się wyjaśnić, to nie były porwania. Obecnie poszukujemy ok. 20 dzieci. W niektórych przypadkach możemy podejrzewać porwania, ale to nie musi być prawdą. Mamy na przykład w swojej bazie dziewczynkę, która zaginęła w Poznaniu w 1975 r. Miała wtedy dziewięć lat. Do tej pory nie udało nam się jej odnaleźć.

W przypadku nastolatków często zdarza się, że dziecko wychodzi z domu i nie wraca. Pierwsze skojarzenie to ucieczka.
I to jest podstawowy błąd, jaki zazwyczaj popełnia policja. Sprawy nastolatków, gdzie okoliczności tak wyglądają, często są odkładane. Ale nie można tak robić. My tych dzieci cały czas szukamy. Nie wiadomo, co się z nimi stało.

A jak to statystycznie wygląda w Polsce? Ile dzieci zaginęło w ubiegłym roku, a ile się odnalazło?

W 2011 roku mieliśmy 171 zgłoszeń, z czego dziewięciorga dzieci nadal poszukujemy. Piątka to ofiary porwań rodzicielskich, mamy też cztery zaginięcia nastolatków. Rozwiązaliśmy zatem 162 sprawy (na Dolnym Śląsku 22), z czego jedna właśnie w województwie dolnośląskim zakończyła się tragicznie - znaleźliśmy ciało nastolatka.

Jakie są najczęstsze powody zaginięć?

Zwykle to ucieczki z domu. Należy wziąć pod uwagę, że zawsze jest jakaś przyczyna zaginięcia: przemoc domowa lub zła sytuacja finansowa w rodzinie czy zwykła ucieczka z ośrodków wychowawczych. To nie są zdrowe sytuacje. W przypadku mniejszych dzieci natomiast zwykle mowa jest o porwaniach rodzicielskich, gdy jeden rodzic bez wiedzy drugiego zabiera ze sobą dziecko i znika bez śladu.

Czy są przypadki, kiedy zaginieni odnajdują się po wielu latach?

Owszem, zdarza się na przykład, że kiedy dziecko ukończy 18 lat, zgłasza się na komisariat i składa oświadczenie, że nie jest osobą zaginioną, a zerwanie kontaktu z rodziną było jego dobrowolną i samodzielną decyzją.

Dziękuję za rozmowę.


Czytaj też:


Photo Day 17.0 w Hali Stulecia


Walentynki 2012 we Wrocławiu


Koncerty we Wrocławiu w 2012


Sky Tower w kadrze MM [konkurs]

**

**

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto