Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piątek i sobota: Żywe książki w Mediatece

Marlena Dumin
Ciekawi cię, czy niesłyszący może nauczyć się mówić? Zastanawiasz się, jak to jest, czuć się kobietą w ciele mężczyzny? Nie możesz sobie wyobrazić życia seksualnego dwóch kobiet? Idź do mediateki, wypożycz Żywą Książkę w Mediatece i zaproś ją do rozmowy. Żywe książki to szansa na zapytanie człowieka o wiedzę, której nie znajdziemy w bibliotece.

Zainteresowany dostaje katalog, w którym przedstawione są sylwetki Żywych Książek. Każdy, kto zdecyduje się podjąć rozmowę, z którąś z nich, musi zarejestrować się w punkcie informacji (karta czytelnika Mediateki nie jest wymagana). Dzięki temu na czas 30 minut Żywa Książka jest do jego dyspozycji.

- Żywych Książek poszukujemy w różnych organizacjach np. przez Centrum muzułmańskie. Każda z nich przechodzi odpowiednie szkolenie. Inicjatywa stwarza możliwość dialogu między ludźmi. Nieraz bardzo różnymi od siebie.- mówi organizatorka Dorota Mołodyńska- Küntzelp, trenerka edukacji pozaformalnej. - Moim zdaniem, to jedna z najlepszych metod kształcenia. Bo nauka ma być twórcza i wpływać na emocje. W Bibliotece Żywych Książek wracamy do pierwotnej formy edukacji. Kiedy jeszcze nie było książek, ludzie uczyli się od siebie na wzajem - tłumaczy.

Skąd pomysł porównania człowieka do książki? - Każdy z nas nosi w sobie różne historie. Trzeba je opowiadać.
We Wrocławiu organizowana jest już 8 edycja tego projektu. Średnio spotyka się z zainteresowaniem 150-200 osób.
- O spotkaniach dowiedziałem się przypadkiem. Wczoraj straciłem cały majątek.Chcę wyjechać do Niemiec. Doskonale się składa, bo dziś mogę porozmawiać z mieszkańcem tego kraju. - opowiada 66-letni Jan Jaworski - Ci, którzy czują się bezbronni i potrzebują drogowskazu moralnego mogą znaleźć tu wsparcie - zachęca.

- Mogę doradzić, jaką przyjąć postawę, żeby nie dać się skrzywdzić. Opowiem, dlaczego nie warto działać wbrew prawu i jak więzienie działa na człowieka.- mówi Grzegorz, w spisie figuruje jako "były więzień".
Często, po spotkaniu, rozmówcy wymieniają uściski i życzliwości.

- Zachęcam do dialogu z ludźmi, którzy w jakiś sposób wyróżniają się w społeczeństwie. Bo przede wszystkim z niewiedzy powstają krzywdzące stereotypy - opowiada Aga, lesbijka. - Padają różne pytania. Ludzie chcą poznać szczegóły życia erotycznego i zaczerpnąć wiedzy encyklopedycznej.

Homoseksualista Tomasz już 5 raz bierze udział w projekcie. – Przychodzą też nieśmiałe osoby. W takich sytuacjach to ja zachęcam ich do mówienia, pytania. Ważne, że przychodzą, że są ciekawi. To pierwszy krok do zrozumienia odmienności. Dzięki takim ludziom wzmacniam się. Oni dają mi pozytywną energię.

Spotkania z Żywą Książką w Mediatece trwają w piątek 28 czerwca do godz. 20 oraz sobotę od godz. 12 do 20. To okazja porozmawiania twarzą w twarz z lesbijkami, feministką, muzułmanką, trzeźwiejącym alkoholikiem, antyfacetem, byłym bezdomnym i wieloma innymi.

Zobacz także: Fontanna Multimedialna: pokazy specjalne na weekend

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto