Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonięto freski w Oratorium Marianum. Zobacz zdjęcia

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Wykonawcą fresków w Oratorium Marianum jest Christoph Wetzel z ...
Wykonawcą fresków w Oratorium Marianum jest Christoph Wetzel z ... Kinga Czernichowska
Freski, odsłonięte 9 maja w Oratorium Marianum, zrekonstruował Christoph Wetzel z Berlina. Koszt to 150 tys. euro.

Zobacz też: Zdjęcia z Pochodu Juwenaliowego 2014

- To jest moje czwarte malowidło sklepienne. Nie jestem żadnym restauratorem, nie maluję w kościołach, zajmuję się raczej portretowaniem - przyznaje Christoph Wetzel, rekonstruktor fresków w Oratorium Marianum. - Do stworzenia tego malowidła użyłem tempery przygotowanej według starej receptury. Nie chciałem zajmować się freskami, ale gdy przyszedł do mnie Prezes Niemiecko-Polskiego Towarzystwa z propozycją zrekonstruowania fresków w Oratorium Marianum, czułem, że nie mogę odmówić. To były skomplikowane prace, ponieważ chodziło o malowidła sprzed stuleci - dodaje.

Wetzel wcześniej wykonywał m.in. freski na kopule drezdeńskiego kościoła Marii Panny oraz na plafonach zamku Hundisburg koło Magdeburga.

Trzeba przyznać, że freski w Oratorium Marianum robią wrażenie. Nad dawnym prezbiterium przedstawiony został Bóg Ojciec w przestworzach, a na plafonie bliżej środka sali widzimy scenę Nawiedzenia św. Elżbiety przez Maryję. Największy plafon ilustruje Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, natomiast ten przed emporą - Ofiarowanie Jezusa w świątyni. Ostatni (nad emporą) - prezentuje scenę Bożego Narodzenia z pasterzami, chórem i anielską orkiestrą.

Prace trwały rok. Mówi się, że do Oratorium Marianum Christoph Wetzel sprowadził się z... lodówką i łóżkiem. - Podziwiam go, że codziennie kilka godzin z niebywałą dokładnością, leżąc na podpórce, malował szczegół po szczególe - mówi prof. Marek Bojarski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Freski odtwarzano na podstawie czternastu czarno-białych fotografii wykonanych na początku XX wieku przez Eduarda van Deldena oraz trzydziestu barwnych diapozytywów (pozytywowy obraz naniesiony na materiał przezroczysty - red.). Koszt całego dzieła to 150 tys. euro.

Już teraz, zwiedzając gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego, możecie zobaczyć freski na sklepieniu Oratorium Marianum.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto