Nowa era korepetycji: Czy lekcje online mają sens?

Materiał promocyjny
We współczesnym świecie prawie wszystkie korepetycje mogą odbyć się online. Wcześniej utożsamiane z koniecznością, teraz traktowane głównie jako dogodniejsza opcja, lekcje online zdają się dominować nad lekcjami stacjonarnymi. Szeroko dostępne narzędzia umożliwiają zarówno nauczycielom, jak i uczniom swobodne odbywanie zajęć w zaciszu domowym. Oczywiście, trudno mówić np. o nauce pływania czy jazdy konnej w formie innej niż stacjonarna. Zajęcia praktyczne z pewnością wymagają bezpośredniego kontaktu, aczkolwiek nawet one są czasem realizowane w formie hybrydowej. Cyfryzacja lekcji, będąca odpowiedzią na ogólny postęp technologiczny, nie jawi się już więc jako przykry kompromis, lecz jako atrakcyjne rozwiązanie dla tych, którzy szukają rozwiązania efektywnego i pozbawionego niedogodności „tradycyjnych” spotkań.

Lekcje stacjonarne vs Lekcje online

Jeszcze niedawno przez brak możliwości innej nauki, wynikającej głównie ze słabego rozwoju technologii czy braku odpowiedniego sprzętu, zajęcia stacjonarne stanowiły jedyną formę nauki szkolnej i akademickiej. Aktualnie, stacjonarne spotkania zostają zastąpione przez spotkania online, które z każdym dniem zyskują na popularności. Mimo to „tradycyjne” lekcje stały się „wzorem” nauczania ze względu na ich wcześniejszy monopol. W związku z tym w dalszym ciągu można spotkać się z ogromną niechęcią do nowych form nauczania, w tym lekcji online, kojarzonych często z okresem pandemii.

Dostęp do Internetu, a także różnego rodzaju strony i programy umożliwiają i wzbogacają edukację. Przede wszystkim, poszukując korepetycji online, jeszcze przed wybraniem przedmiotu uczeń natrafia na bazę nauczycieli, którzy oferują swoją pomoc. Zanim przystąpią do zakupu lekcji bądź pakietu, mogą poznać swojego przyszłego nauczyciela, dzięki informacjom, które zostały o nim zawarte. Bez uprzedniego logowania dowiadują się o doświadczeniu potencjalnego nauczyciela, ukończonych przez niego studiach czy też koszcie jednej lekcji. Wybór korepetytorów jest szeroki, a uczeń sam może zdecydować czy będzie go uczył student, czy wykwalifikowany nauczyciel.

Spotkania online pozwalają również na różnego rodzaju formy realizacji zajęć. Darmowe platformy, np. Microsoft Teams, Google Meet czy Zoom, oferują opcje mające na celu optymalizację zajęć zdalnych poprzez udostępnianie ekranu czy tworzenie multimedialnej tablicy. W połączeniu z suplementarnym sprzętem jak tablet graficzny oraz wirtualną chmurą, na której można archiwizować materiały i tworzyć indywidualną bazę treści uczeń ma dostęp do ujednoliconej, indywidualnej bazy danych tworzonej i modyfikowanej w oparciu o jego osobiste potrzeby. Jest to rozwiązanie lepsze od tradycyjnych „kserówek”, często okrojonych do jednego tematu na stronę i niepozwalających na swobodną modyfikację.

Dostępne programy, aplikacje i strony internetowe pozwalają na ciekawe sposoby przedstawiania treści. Przydatne okazują się prezentacje, gry interaktywne, filmy, quizy.

Warto również zwrócić uwagę na różnice w sposobach tłumaczenia między spotkaniami stacjonarnymi a online. Lekcje prowadzone przez Internet wpływają na brak fizycznej obecności Ucznia podczas zajęć, co może zostać uznane za korzyść. Uczniowie, którzy boją się zabierać głos publicznie, nabierają odwagi. Ci, których i tak długi dzień staje się wydłużony przez konieczność dojazdu do swojego nauczyciela mają więcej czasu na

samodzielną naukę, odpoczynek czy rozwijanie innych zainteresowań. W trakcie zajęć online nauczyciel nie ma możliwości wskazania „palcem” danej informacji, jednak dostępna na wielu platformach opcja zakreślania czy podkreślania komunikatów rekompensuje te braki. Korepetytor i uczeń mają także stały dostęp do miliona źródeł dzięki połączeniu z Internetem, co przeobraża mozolne przekopywanie się przez gąszcz informacji w dyskusję ze swoim tutorem na tematy wybrane przez ucznia.

Mówiąc o różnicach między tradycyjnym nauczaniem a online warto podkreślić również organizację przestrzeni, w której odbywają się lekcje. Zajęcia stacjonarne mają miejsce w rzeczywistym pomieszczeniu. Ponadto nauczyciel może przechodzić między stolikami, dzielić uczniów na grupy i prowadzić zajęcia w taki sposób, by nie było żadnych większych problemów organizacyjnych. Różne platformy internetowe również pozwalają na dzielenie uczniów na grupy jednak, co pokazała nauka zdalna w szkołach publicznych, w przypadku dużej grupy osób chętnych na wspólną naukę, w tym wypadku lepsze mogą okazać się spotkania tradycyjne.

Zalety spotkań online

Spotkania online podobnie jak stacjonarne posiadają zalety i wady. Skupmy się najpierw na ich zaletach. Pierwszą i wydawać się może najważniejszą korzyścią wynikającą z zajęć online jest oszczędzanie czasu na dojazd i powrót. Dołączenie do korepetycji jest bardzo proste i nie wymaga drogiego sprzętu. By dołączyć do spotkania wystarczy telefon lub komputer i połączenie internetowe. Korepetytor i uczeń nie muszą mieszkać w tym samym mieście, bądź w tej samej dzielnicy, co ułatwia proces umawiania się na lekcje. Dużą uwagę zwrócono również na komfort lekcji online. Bardzo często uczniowie są zestresowani obecnością nauczyciela, który przez większą część trwania lekcji ich obserwuje, co przyczynia się do zwiększenia poziomu ich stresu. Zajęcia online dają uczniowi więcej swobody, ponieważ może w ich trakcie przebywać tam, gdzie czuje się komfortowo. Bardzo ważne okazuje się również kształtowanie wypowiedzi przez ucznia. Zajęcia indywidualne pozwalają nauczycielowi na zwrócenie większej uwagi na sposób wypowiadania się ucznia. Prowadzący ma szansę częściej poprawiać błędy, wskazywać, jak precyzyjniej wyrażać swoje myśli, dzięki czemu z czasem uczniowie będą wypowiadać się dokładniej. Lekcje przez Internet wymagają zarówno od ucznia, jak i nauczyciela zwiększonej koncentracji. Uczniowie próbują analizować tok informacji, ale również mogą dyskutować z nauczycielem. Kolejną zaletą będzie również to, że lekcje online zdecydowanie łatwiej można zaplanować i dostosować do harmonogramu pracy nauczyciela i ucznia.

Zakończenie

Niewątpliwie, lekcje online zyskują na popularności i wkrótce zapewne zwyciężą nad tradycyjnymi zajęciami. Szczególnie widoczne jest to, gdyż z roku na rok w Centrum Edukacji English me zwiększa się liczba osób chętnych na tego typu zajęcia. Pozostajemy jednak świadomi, że tradycyjne lekcje nie wyjdą z obiegu. Będą one preferowane przez zainteresowanych rozwojem swoich umiejętności praktycznych. Niemniej, pewnym jest, że Internet otworzył nowe drzwi także w zakresie edukacji.

Jeśli i Państwo chcieliby się przekonać o zaletach zajęć prowadzonych online - zapraszamy do zapisów - telefonicznie: 505 288 853, mailowo: [email protected], przez stronę www: https://englishme.pl/zapisz-sie lub fb: https://www.facebook.com/englishme88

Zapraszamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto