Najniższe i najwyższe emerytury we Wrocławiu. Kto dostaje ponad 26 tysięcy złotych, a kto niecałą złotówkę?

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
We Wrocławiu mieszka obecnie około 260 tysięcy emerytów. Nie wszyscy jednak otrzymują minimalną emeryturę, która na koniec 2022 roku wynosi 1338,44 zł brutto.
We Wrocławiu mieszka obecnie około 260 tysięcy emerytów. Nie wszyscy jednak otrzymują minimalną emeryturę, która na koniec 2022 roku wynosi 1338,44 zł brutto. Remigiusz Biały / Polska Press
We Wrocławiu i na Dolnym Śląsku rekordziści otrzymują w ramach emerytury albo kilkanaście tysięcy złotych albo kilka groszy. Na jakiej podstawie ZUS wypłaca tak śmiesznie niskie świadczenia?

We Wrocławiu mieszka obecnie około 260 tysięcy emerytów. Nie wszyscy jednak otrzymują minimalną emeryturę, która na koniec 2022 roku wynosi 1338,44 zł brutto (od stycznia będzie wyższa, bo emeryci dostaną podwyżki, o czym piszemy niżej). Sprawdziliśmy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, kto we Wrocławiu pobiera najniższe i najwyższe świadczenie.

Najwyższa emerytura we Wrocławiu

Wrocławski ZUS w ramach emerytury najwięcej pieniędzy wypłaca mężczyźnie z ponad 55-letnim stażem pracy. Starszy pan był lekarzem. Kwota tego świadczenia to 26 025,97 zł plus dodatek pielęgnacyjny wysokości 256,44 zł miesięcznie. Kobieta z najwyższą emeryturą przez 54 lata była nauczycielem akademickim i dostaje dziś co miesiąc 15 936,83 zł emerytury.

- Te osoby, które dostają najwyższe emerytury, pracowały dużo dłużej niż wynosi wiek emerytalny (kobiety 60 i mężczyźni 65 lat) - mówi nam Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy wrocławskiego oddziału ZUS.

Najniższa emerytura we Wrocławiu

Jak wynika ze statystyk wrocławskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, najniższe świadczenie w wysokości 54 groszy otrzymuje mężczyzna, którego staż pracy wynosi 27 dni za opłacane składki podczas pobytu w areszcie śledczym. Wśród kobiet kwota jest nieco wyższa, bo za 25 dni pracy na umowie zleceniu jedna z emerytek dostaje na konto 70 groszy.

- Krótki staż pracy i prawie żadnych składek na koncie emerytalnym. Proszę zwrócić uwagę, że osoby, które u nas w regionie dostają najniższe emerytury, pracowały raptem 1 lub kilka dni - dodaje przedstawicielka ZUS-u.

Od stycznia 2023 emeryci dostaną podwyżki

Bez względu na wielkość i rodzaj pobieranego świadczenia wynikającego ze stażu pracy czy ze zgromadzonych środków na koncie emerytalnym, wszystkim przysługuje 13. i 14. emerytura. Wypłacane są one automatycznie wiosną i jesienią w wysokości emerytury minimalnej.

Aby dostać minimalne świadczenie, oprócz osiągnięcia wieku emerytalnego, należy również mieć odpowiedni staż pracy. W przypadku kobiet jest to 20 lat, a mężczyzn 25 lat zatrudnienia. Nawet, odprowadzając niskie składki z tytułu małych zarobków, ZUS "dopłaca" do tej minimalnej emerytury.

Już od marca 2023 roku emeryci dostaną wyższe o 13,8 proc. świadczenia. Kwotowo ma być to nie mniej niż 250 zł. Najniższa emerytura i renta wyniesie 1588,44 zł brutto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup teraz

ONLYBIO

Kalendarz Adwentowy 12 elementów

Poprzednia najniższa cena: 49,99 zł119,99 zł49,99 zł

kup teraz

ONLYBIO

Kalendarz Adwentowy 7 elementów

Poprzednia najniższa cena: 29,99 zł69,99 zł29,99 zł

kup teraz

ONLYBIO

Odżywka emolientowa 50ml

Poprzednia najniższa cena: 8,00 zł8,00 zł

kup teraz

ONLYBIO

Odżywka humektantowa 50ml

Poprzednia najniższa cena: 8,00 zł8,00 zł

kup teraz

ONLYBIO

Szampon balansujący 50ml

Szampon balansujący Hair in Balance by Onlybio w m…

Poprzednia najniższa cena: 8,00 zł8,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Protesty przeciwko reformie emerytalnej we Francji. Komentarz

Materiał oryginalny: Najniższe i najwyższe emerytury we Wrocławiu. Kto dostaje ponad 26 tysięcy złotych, a kto niecałą złotówkę? - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie