MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na Dworzec Świebodzki wracają pociągi. Targowisko do likwidacji? [FOTO]

Marcin Walków
Dworzec Świebodzki we Wrocławiu, marzec 2015
Dworzec Świebodzki we Wrocławiu, marzec 2015 fot. Jerzy Wójcik
Szynobusy Kolei Dolnośląskich ze Świdnicy i Dzierżoniowa już od 26 kwietnia mogą zatrzymywać się przy Dworcu Świebodzkim. Wtedy to rusza kolejny etap przebudowy linii kolejowej z Wrocławia do Poznania, czyli remont wiaduktu nad ulicą Grabiszyńską i torowiska. To zaś sprawi, że liczba pociągów z Południa i Zachodu, które mogłyby dojeżdżać do dworca Wrocław Główny znacząco zmaleje.

W grudniu kolejarze uruchomili nowy przystanek Wrocław Grabiszyn i to na nim docelowo miałyby kończyć i rozpoczynać bieg pociągi Kolei Dolnośląskich ze Świdnicy i Dzierżoniowa. Ale prezes spółki ma inny plan. Chce, by pasażerowie mogli dojechać do centrum miasta, na Dworzec Świebodzki.

- Ponieważ ma to być rozwiązanie tymczasowe, aby uniknąć dużych nakładów inwestycyjnych, optujemy za wykorzystaniem toru numer 10, który jest torem czynnym i jeżdżą po nim pojazdy techniczne. Tor ten wymaga drobnego remontu, w ramach adaptacji trzeba też odnowić oświetlenie peronu - mówi Piotr Rachwalski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Jeszcze kilka miesięcy temu, kolejarze twierdzili, że pociągi wrócą na Dworzec Świebodzki najwcześniej za kilka lat. Na przeszkodzie miał stać zły stan torowiska, brak kabli sieci trakcyjnej. Prezes Rachwalski twierdzi jednak, że wielkie remonty i wielkie pieniądze wcale nie są niezbędne.

Dworzec Świebodzki od lat jest znany bardziej jako targowisko, niż jako stacja kolejowa. To tutaj w każdą niedzielę odbywa się wielki handel. Czy uruchomienie przewozów pasażerskich na dworcu sprawi, że kupcy będą musieli szukać nowego miejsca do prowadzenia interesów?

Katarzyna Mazurkiewicz, rzeczniczka PKP S.A., spółki kolejowej zarządzającej targowiskiem, zwraca uwagę, że ostateczne rozstrzygnięcia w sprawie wpuszczenia na Świebodzki pociągów, jeszcze nie zapadły. Jej zdaniem jest wciąż za wcześnie na to, by mówić o zmianach w funkcjonowaniu targowiska. Poza tym, tor, o którym mowa, jest położony bliżej ulicy Tęczowej, nie zaś przy samym budynku dworca.
Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe, potwierdza, że padła propozycja ze strony Kolei Dolnośląskich. Dodaje, że obecnie dopinana na ostatni guzik jest organizacja ruchu od 26 kwietnia, uwzględniająca przystanek Wrocław Grabiszyn jako początkowy i końcowy dla części pociągów.

Czy wtedy pierwsze pociągi zatrzymają się na Dworcu Świebodzkim?
- W tej chwili nie bierzemy pod uwagę takiej możliwości - ucina Mirosław Siemieniec.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto