Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miłośnicy anime znów razem!

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Gimnazjum nr 34 we Wrocławiu przeżywa w ten weekend prawdziwe zatrzęsienie fanów mangi i anime. Tu właśnie odbywa się konwent B.A.K.A.

Nazwa może zaskakiwać. "Baka" to "głupi" po japońsku. Jednakże B.A.K.A. to tylko pierwsze litery pełnej nazwy konwentu: Bardzo Atrakcyjny Konwent Anime.

Co to znaczy anime?

Dla wyjaśnienia warto tu wspomnieć o pochodzeniu słowa anime. W Japonii anime oznacza bowiem wszystkie filmy animowane bez względu na kraj, w którym zostały wyprodukowane.

Powodzeniem cieszyły się projekcje najpopularniejszych anime. Stoiska z mangami też były oblegane.

2000 z całej Polski!

Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że na konwent przyjechało dwa tysiące ludzi z całej Polski. Liczba ta mogła jeszcze ulec zmianie, gdyż nie wszyscy dotarli na konwent w sobotę rano.

Wielka, zintegrowana społeczność

Co przyciąga fanów mangi na tego rodzaju imprezy?

- Lubimy się przebierać i jest tu dużo ludzi, którzy podzielają nasze zainteresowania - mówi Kaja.

Jej koleżanka Michalina przyznaje, że na konwencie zebrało się też sporo ludzi będących fanami gier RPG. Najczęściej jednak fascynacje fantastyką oraz RPG się łączą.

Przyjaciele konwentu

Konwent został zorganizowany przy współpracy z m.in. Fantazjadą i Sklepem Fantastycznym. Sklep mieści się we Wrocławiu przy ul. Sokolniczej 7/17. Dzisiaj można było się nauczyć zasad różnych gier, które przeniosą nas w świat fantastyki.
Fantazjada to natomiast terenowa gra fabularna, która co roku odbywa się w Srebrnej Górze koło Ząbkowic Śląskich. Relacje z kolejnych edycji Fanty są dostępne w serwisie Youtube.

Jednym z patronów medialnych konwentu jest oczywiście Moje Miasto Wrocław.

Kyudo i tatuaże

Dzisiaj mogliśmy podziwiać m.in. pokaz kyudo, które uważa się za sztukę strzelania z łuku yumi. Kyudo wymaga niesamowitej synchronizacji ruchów i harmonii wewnętrznej. Strzał skałda się z ośmiu faz: ashibum (ustawienie stóp)i, dozukuri (poprawienie postawy), yugamae (przygotowanie łuku), uchiokoshi (podniesienie łuku), hikiwake (napinanie łuku), kai (zakończenie napinania), hanare (strzał) i zanshin (powrót do postawy zasadzniczej). Sporo? To tylko pozory. W rzeczywistości całość trwa kilka sekund.

Miłośnicy japońskiego pisma mieli możliwość zrobienia sobie tatuaży. Historię tatuażu poznaliśmy zresztą dzisiaj podczas jednej z prelekcji. Dawniej tatuaż był ochroną przed złymi duchami. Dziś stanowi tylko ozdobę ciała.

Czy warto?

Oprócz tego uczestnicy konwentu mieli okazję do zakupu mang, plakatów, płyt z muzyką japońską, gier RPG, a nawet lalek. Ogromna kolejka ustawiła się również do stoiska z sushi. Czekało się długo, ale sprawdziliśmy: było warto!

Wielbicieli Japonii czeka jeszcze wiele atrakcji. W nocy z soboty na niedzielę da swój koncert X-Japan, jeden z najbardziej popularnych zespołów japońskich.

My zapraszamy Was do obejrzenia fotorelacji z całej imprezy!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto