Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół popiera przeszczepy [wideo]

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Daj coś od siebie - taką nazwę nosi akcja licealistów z "trzynastki". Uczniowie zorganizowali konferencję z udziałem specjalistów i byłych pacjentów.

Akcja "Daj coś od siebie", skierowana do osób kończących osiemnastkę, namawia do podpisywania oświadczenia woli, czyli zgody na przeszczep narządów w momencie nagłej śmierci.

Licealiści z XIII LO zorganizowali konferencję, na którą zaprosili wybitnych specjalistów, a także ludzi, którzy dzięki przeszczepowi otrzymali drugie życie. W spotkaniu z uczniami wzięli udział m.in. ks. Tadeusz Reroń i dr Janusz Zierkiewicz, autor książki "Drugie życie". Jest to historia człowieka, którego uratował przeszczep.

Drugie życie otrzymał również Paweł Tarnowski, u którego stwierdzono pierwotne twardniejące zapalenie dróg żółciowych, a potem również chorobę Leśniowskiego-Crohna.

-Życie po przeszczepie wygląda wspaniale. Widzi się świat w zupełnie innych barwach. Nie wiem, co będzie dalej, ale cieszę się, że życie się toczy - wyznaje.

Akcję licealistów popiera też Kościół, który jeszcze kilka lat temu sprzeciwiał się transplantologii.

- Cieszę się, że taka inicjatywa powstała. Tę świadomość, że możemy ofiarować komuś życie, trzeba ciągle pobudzać. Czy rzeczywiście śmierć mózgowa jest faktyczną śmiercią człowieka? Kościół uznaje przeszczepy. Wcześniej obawy hierarchów kościelnych wynikały z tego, że wcześniej wielu ludzi umarło w letargu. Tak było np. z Tomaszem a Kempis. Po otworzeniu trumny okazało się, że leżał na brzuchu i miał zjedzone palce - mówi ks. Tadeusz Reroń.

I dodaje: - Medycyna się rozwinęła. Wiemy, kiedy dokładnie następuje moment śmierci, a Kościół ewoluował. To oczywiście nie znaczy, że Kościół zmieni zdanie w takich sprawach, jak eutanazja czy aborcja - zaznacza.

Podpisanie oświadczenia woli nie wystarczy. Ogromne znaczenie ma również akceptacja ze strony rodziny. Istnieje bowiem tzw. "domniemanie woli", na podstawie którego rodzina może nie zgodzić się na pobranie narządów, bo - przykładowo - ich krewny zmienił zdanie tuż przed śmiercią. Wówczas oświadczenie woli staje się nieważne.

Pobierzformularz Oświadczenia Woli.
Karta zgłoszenia sprzeciwu
na oddanie po śmierci tkanek i narządów do Centralnego Rejestru Sprzeciwów.

Wywiad z Pawłem Tarnowskim, który otrzymał drugie życie dzięki udanemu przeszczepowi opublikujemy wkrótce.

Czytaj też:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto