Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół Michała Archanioła w Kamieńczyku - świątynia w dolinie

Witold Hermaszewski, Witold Papierniak
Kamieńczyk jest wsią nadgraniczną, położoną na południowy zachód od Międzylesia, w dolinie potoku Kamionka. Kościół Michała Archanioła znajduje się wysoko ponad dnem doliny potoku, na jej północnym stoku. Można do niego dojechać od strony domów położonych w górnej części wsi.

Baza noclegowa każdego turysty: Campingi i pola namiotowe, pensjonaty, schroniska

Kościół wzniesiono jako świątynię cmentarną w roku 1710. Nawa ma kształt prostokąta ściętego po stronie prezbiterium (ok. 22 x 15 m) i jest przykryta dachem dwuspadowym. Po jej zachodniej stronie stoi wieża zakończona latarnią, cebulastym hełmem z prześwitem i wysokim krzyżem. Konstrukcja nawy jest zrębowa (wieńcowa), a wieży - słupowo-szkieletowa. Całość kryta gontem i pionowo oszalowana deskami.

Duże wrażenie robi wnętrze: ołtarz główny z obrazem przedstawiającym św. Michała pochodzi z ok. 1720 r., ale został kupiony z kościoła w Lichkovie w Czechach (wraz z amboną). Między prezbiterium a nawą wisi ludowy, ozdobny świecznik: w aureoli wdzięczna Matka Boska z dzieciątkiem, otoczona przez putta. Świecznik ten pochodzi z XVIII w. Wokół nawy empory o malowanych parapetach motywy wazonów z kwiatami wykazują ludowe cechy, ale przypuszczalnie znany jest ich autor. Jeden z rysunków ma podpis A.F.V. – prawdopodobnie Antoni Ferdynand Veit, praski malarz działający w pierwszej połowie XVIII wieku. Oznaczałoby to, że dekoracje empor są najstarsze. Chyba jednak większe wrażenie wywiera upiększony motywami roślinnymi w latach 1934-1935 strop. Z tego okresu pochodzą również obrazy Drogi Krzyżowej. Ich autorem jest H. Blaschke z Bystrzycy Kłodzkiej.

Więcej o skarbach Sudetów znajdziesz w naszym PRZEWODNIKU SUDECKIM

Nad wejściem, pośrodku parapetu empory, rzeźba św. Anny Samotrzeciej z połowy XVIII stulecia. W kościele jest jeszcze kilka ludowych rzeźb, obrazy olejne i malowane na szkle. Całość tworzy bardzo ciekawy układ plastyczny, emanuje on ciepłem i delikatnością.

Przed świątynią stoi kamienna rzeźba – Ukrzyżowanie z drugiej połowy XVIII w. i murowany budynek dawnej kostnicy. Taki budynek zwano po łacinie ossuarium. Składano tu kości dawno zmarłych mieszkańców, których groby musiano rozkopywać dla nowych pochówków. Cmentarz nie jest obecnie użytkowany. Znajduje się tu jednak kilka ładnych grobów sprzed roku 1945, w tym dwa z ciekawymi porcelanowymi tablicami i różnokolorowymi inskrypcjami.

Nie samymi Sudetami żyje turysta - zajrzyj do przewodnika po całym Dolnym Śląsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kościół Michała Archanioła w Kamieńczyku - świątynia w dolinie - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto