Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kcynia – warto tu przyjechać…

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
REKLAMA: Już z dala na trasie z Poznania do Bydgoszczy, ukazuje się przepiękna panorama miasta, sprawiająca wrażenie, iż za moment znajdziemy się w średniowiecznym grodzie.

Jest to bez wątpienia najbardziej malownicze, położone na wzgórzu (136 m n.p.m.) miasteczko na terenie Pałuk. Gmina Kcynia leży w północnej części Pojezierza Gnieźnieńskiego, wchodzącego w skład Pojezierza Wielkopolskiego, administracyjnie w województwie kujawsko-pomorskim. Legendy podają, że Kcynia swą nazwę przyjęła od kotwicy, którą znaleziono w pobliżu położonej nad wielkimi wodami prehistorycznej osady. Bolesław Pobożny wydał dokument lokacyjny, a w Poznaniu 29 czerwca 1262 r. Kcynia otrzymała prawa miejskie. Ciekawe położenie gminy, obfitość kompleksów leśnych, bogata przeszłość historyczna miasta, zabytki oraz bogactwo świata zwierzęcego i runa leśnego zachęcają gości zagranicznych do łowiectwa, agroturystyki i wypoczynku w indywidualnych gospodarstwach rolnych.

Punkt widokowy w Dębogórze, z którego rozciąga się przepiękny widok, atrakcje konne w Stajni "Pancho" w Laskownicy, rowerowy wypoczynek Nadnoteckim Szlakiem Rowerowym, wypoczynek w Gospodarstwie Agroturystycznym w Dębogórze, Sipiorach czy Dziewierzewie to niektóre możliwości aktywnego i atrakcyjnego wypoczynku.

Gmina Kcynia to liczne zespoły pałacowe i dworki otoczone pięknymi parkami. Takie urokliwe miejsca znajdują się m.in. w Chwaliszewie, Rozpętku, Grocholinie czy w Smoguleckiej Wsi. Każda, nawet najmniejsza miejscowość gminy, ma w sobie coś atrakcyjnego. Liczne są domy o konstrukcji szachulcowo-drewnianej i glinianej (Mieczkowo, Ludwikowo, Weronika), pomniki przyrody (głaz narzutowy w Gromadnie, rezerwat przyrody w Grocholinie), schrony obronne konstrukcji żelbetonowej z okresu II wojny światowej (Dobieszewo), miejsca pamięci narodowej stanowiące dowód ważnych wydarzeń historycznych.

W samym mieście Kcynia warte zwiedzenia są obiekty sakralne - m.in. wybudowany w 1631 r. na miejscu starszego, drewnianego późnogotycki kościół pw. św. Michała Archanioła oraz kościół poklasztorny pw. WNMP, którego osobliwością jest zamieszczony w polu środkowym ołtarza głównego krucyfiks późnogotycki z I poł. XVI w., z naturalnymi włosami i srebrną koroną cierniową z XVIII w. Do tego kościoła przylega Kalwaria z malowniczą polichromią stacji drogi krzyżowej wykonaną w stylu klasycystycznym na pocz. XIX w.

Bez wątpienia turystyczną atrakcją jest także siedziba domu kultury w tzw. Wójtostwie otoczonym parkiem i skwerem, gdzie podziwiać można efekty pracy twórców ludowych z gminy. Kcynia bowiem jest nadal silnym ośrodkiem pałuckiej sztuki ludowej i folkloru promieniującym na cały region. Pracowali tu wybitni rzeźbiarze - Klara Prillowa, Stefan Boguszyński, Piotr Woliński oraz liczna grupa hafciarek. Działa również trzypokoleniowy Zespół Regionalny „Pałuki”, który stanowi niezwykłą wizytówkę nie tylko samej gminy. Ostatnie lata to dynamiczny wzrost nakładów na inwestycje, dzięki którym gmina się rozwija. Powstała min. nowoczesna baza sportowa, nowe odcinki dróg oraz zrewitalizowano płytę rynku miasta. Z sukcesem pozyskiwane są środki pozabudżetowe, dzięki którym powstają nowe obiekty.

Kcynia to także bogaty kalendarz imprez kulturalnych m.in. Memoriał M. Schmidta w Piłce Nożnej, Memoriał Braci Mocnych w Tenisie Stołowym, blok imprez "Majówka", czerwcowe festyny parafialne oraz Dni Kcyni, Festiwal Orkiestr Dętych, Przegląd Chórów "Na kcyńskiej ziemi".

Wśród "zasobów" promocyjnych Kcynia pochwalić się może własnym dukatem lokalnym "4 Kcynie", pierwszym w Polsce banknotem miejskim "10 Eurokcyń", działającą ponad 40 lat Orkiestrą Dętą OSP Kcynia, repliką jednego z najstarszych zapisów tekstu "Bogurodzicy" najprawdopodobniej autorstwa kcyńskiego wikarego Macieja z Grochowa. Tutaj urodziły się sławne osobistości, jak Błogosławiona Maria Karłowska, Stanisław Klawitter o. Efrem, prof. Jan Czochralski.

- Zapraszamy Państwa do naszego miasta i gminy. Mamy nadzieję, że malownicze pagórkowate okolice urzekną Was swoim pięknem i serdecznością mieszkańców oraz staną się miejscem, do którego zechcą Państwo powracać - Burmistrz Kcyni Tomasz Szczepaniak.

Dane teleadresowe:
Urząd Miejski w Kcyni
Ul. Rynek 23
89-240 Kcynia
Tel. 52 589 37 20 lub 21
Fax. 52 589 37 22
www.kcynia.pl
email: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto