Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Interscenario 2010: ruszają zapisy na warsztaty [program]

Redakcja
Pierwszy raz w historii Interscenario zostanie przyznana nagroda publiczności za scenariusz filmu, który jeszcze nie powstał.

Festiwal rozpocznie się 21 października. W ramach imprezy przeprowadzone zostaną warsztaty prowadzone przez wybitnych twórców filmowych, koncerty, pokazy filmowe oraz spotkania i dyskusje ze znanymi scenarzystami.

Warsztaty pod eksperckim okiem

Festiwal rozpocznie się od warsztatów prowadzonych przez teoretyków scenopisarstwa ze Stanów Zjednoczonych. Kurs prowadzony przez każdego z zaproszonych gości będzie składał się ze spotkania organizacyjnego i trzech dwugodzinnych szkoleń. Inauguracja odbędzie się 21 października, a właściwe warsztaty prowadzone będą codziennie do 24 października.

- W warsztatach uczestniczyć będzie ściśle wyselekcjonowana grupa scenarzystów, którzy pracować będą nad udoskonaleniem przygotowanych przez siebie wcześniej treatmentów [streszczenie scenariusza - przyp.red.] i wybranych scen ze scenariusza pod eksperckim okiem naszych gości - mówi Janusz Dąbkiewicz, rzecznik prasowy festiwalu.

Na kurs można zapisywać się do 10 października, a ceny karnetów wahają się od 500 do 1000 zł. Bezpłatny udział w warsztatach przysługuje finalistom konkursu na Najlepszy Scenariusz Filmu Fabularnego Interscenario.

Wśród gości prowadzących warsztaty znajdą się Paul Gulino, Anna Thomas, Graham Jones i Andrzej Krakowski, który poprowadzi jedyne zajęcia w języku polskim. Tematyka kursów będzie różna. Od ogólnego zarysu i analizy struktury, dialogów oraz postaci po przygotowanie pełnej dramaturgii fabuły do scenariusza pełnometrażowego filmu.

Ci, którym uda się dostać na warsztaty Andrzej Krakowskiego, będą mieli szansę na indywidualne konsultacje.

- W centrum zainteresowania nie znajdzie się tutaj konkretny temat, ale treatmenty nadesłane odpowiednio wcześniej przez uczestników. Podczas warsztatów każdy będzie miał okazję zaprezentować swój pomysł, który następnie zostanie omówiony przez prowadzącego oraz całą grupę - opowiada Dąbkiewicz.

Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona.

Trudy pracy scenarzystów

Nieodzowną częścią festiwalu będą także otwarte dla wszystkich pasjonatów filmu wykłady prowadzone przez zaproszonych gości. Tematyka wykładów będzie powiązana z warsztatami.

Na festiwalowiczów czekają również pokazy filmowe. W tym roku pokazy zostały podzielone na trzy bloki tematyczne: "Retrospektywy", "Młodzi scenarzyści" i "Scenopisarskie katusze".

W ramach pierwszego cyklu zapoznamy się z twórczością honorowych gości festiwalu. Z kolei blok drugi zaprezentuje filmy czterech, młodych i obiecujących twórców. Będą to "Prosta historia o miłości", "Takie życie", "Belcanto" i "Zgorszenie publiczne". Ostatnia część serii zaprezentuje nam produkcje autotematyczne ukazujące trud pracy scenarzysty.

Wydarzenia specjalne

- Przewidzieliśmy dla naszych uczestników dwa wyjątkowe warsztaty otwarte dla publiczności, prowadzone przez młodego twórcę z Wrocławia, Konrada Aksinowicza - mówi Dąbkiewicz.

Pierwszy z nich, "Format scenariusza", ma na celu nauczenie uczestników poprawnej formy pisania scenariuszy. Widownia zapozna się z podstawową terminologią, odpowiednią liczbą odstępów i formą gramatyczną scenariusza. Konrad Aksinowicz zaprezentuje też obsługę bardzo przydatnego w pracy scenopisarskiej i bezpłatnego programu.

Celem drugiego warsztatu będzie analiza struktury filmów. Podczas prelekcji, Aksinowicz wybierze jeden film i rozłoży go na czynniki pierwsze.

W trakcie festiwalu, codziennie po godz. 23, uczestnicy będą mogli obejrzeć prezentacje pięciu finalistów konkursu na Najlepszy Scenariusz Filmu Fabularnego, w którym główną nagrodą jest 50 tys. złotych. Dodatkowo będzie można oddawać głosy na swojego faworyta, przez co pierwszy raz w historii zostanie przyznana nagroda publiczności za scenariusz filmu, który jeszcze nie powstał.

Festiwal zakończy uroczysta gala, podczas której zaproszeni goście zapoznają się z sylwetkami finalistów konkursu. Andrzej Krakowski wygłosi wykład na temat różnic w warsztacie twórczym w Polsce i w Stanach Zjednoczonych, a laureaci plebiscytu otrzymają nagrody.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto