Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Forum Musicum: 8 Sierpnia

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Muzyka organowa to przede wszystkim, choć nie zawsze, muzyka kościelna. Kościół Uniwersytecki był więc idealnym miejscem do wysłuchania kolejnego koncertu w ramach Forum Musicum.

Jego wnętrze doskonale oddawało nastrój barokowych utworów, które wczoraj zostały nam zaprezentowane. Po raz kolejny publiczność mogła zapoznać się z brzmieniem dawnych instrumentów, takich jak trąbki barokowe, kotły i organy. Ten ostatni słuchaczom nie był obcy. Dziś organy można spotkać jeszcze prawie w każdym kościele.

Na trąbkach zagrali Friedemann Immer, Klaus Osterloh, Jaroslav Roucek i Thibaud Robinne. Przy kotłach mogliśmy zobaczyć Frithjofa Kocha. Z kolei na organach grała Mareile Schmidt.

Podczas koncertu mogliśmy przede wszystkim wysłuchać canzonów i sonat. Te gatunki mają to do siebie, że utwory są szybkie, żywe i wesołe. Dlatego z pewnością nie był to koncert dla melancholików. Mogliśmy wysłuchać m.in. "Marsza" Jacquesa Philidora, "Koncertu na trąbki D-dur" Michela Richarda Delalande, "Arii detto baletto" Girolamo Frescobaldi, "Duetti&Sonate" Girolamo Fantini, "Ich bitte Dich, Herr Jesu Christ wg BWV 166" Jana Sebastiana Bacha, "Baletto del granduca fuer Orgel" Jana Pieterszoona Sweelincka oraz "Suite" Georga Friedricha Haendla.

Nie wszystkie wyżej wymienione nazwiska są powszechnie znane. Przybliżymy więc sylwetki kompozytorów, których utwory mogliśmy wczoraj podziwiać:

Jacques Philidor(1657 - 1708)
Do dziś pozostała szczątkowa liczba jego dzieł, większość z nich zaginęła. Znany jest z utworów na trąbki, ale grał również na oboju.

Michel Richard Delalande(1657 - 1726)
To nie tylko kompozytor barokowy, ale i organista. Tworzył symfonie dla króla Ludwika XIV. Komponował również muzykę do baletów.

Girolamo Frescobaldi(1583 - 1643)
Urodził się w Ferrarze. Gry na organach uczył go Luzzasco Luzzaschi. Napisał wiele utworów na klawesyn i organy. Jego twórczość wywarła duży wpływ na epoki renesansu i baroku. Jego cykl jedenastu Canzon zakończony Toccatą (mowa o "Fioretti del Frescobaldi") opublikowany został dopiero w 1983, w 400. rocznicę urodzin kompozytora.

Girolamo Fantini(1600 - 1675)
Był mistrzem w grze na trąbce w XVII wieku. Fantini osobiście znał Girolamo Frescobaldiego. Niewiele wiadomo, co działo się w życiu Girolamo Fantniego po 1638 roku, jednak jego obecność jest odnotowywana jeszcze w roku 1675. Najprawdopodobniej wtedy zmarł.

Johann Sebastian Bach(1685 - 1750)
Trudno życie i twórczość mistrza barokowej muzyki streścić w kilku zdaniach. Dlatego skupimy się tu tylko najciekawszych epizodach. Bach grał na klawesynie i skrzypcach. Miał dwadzieścioro dzieci. Był człowiekiem niezwykle pobożnym, co też uwidacznia się w jego muzyce. Za życia nie doceniano jego twórczości. Wielu uważało jego styl wręcz za anachroniczny. Odkryty został dopiero przez Mendelssohna, który w 1829 zaprezentował wykonanie "Pasji wg św. Mateusza".

Jan Pieterszoon Sweelinck(1562 - 1621)
Był kompozytorem, organistą i pedagogiem. Początkowo kształcił go muzycznie ojciec. Niewiele wiadomo, jak po śmierci ojca przebiegała edukacja muzyczna Sweelincka. Jego pierwsze opublikowane utwory datuje się na lata 1592 - 1594. Muzyka tego organisty miała duży wpływ na kompozytorów w Szwecji i Anglii.

Georg Friedrich Haendel(1685 - 1759)
Urodził się w Niemczech, jednak większość życia spędził w Londynie, dlatego dziś uważany jest za angielskiego kompozytora. Do historii przeszły opowieści Johna Mainwaringa o tym, jak podobno mały Georg grał potajemnie na strychu swego domu na klawikordzie. Jedno z jego najsłynniejszych utworów to oratorium "Mesjasz". Dziś możemy powiedzieć, że Haendel był największym obok Bacha kompozytorem późnego baroku.

Najbardziej podobała się publiczności część suity Haendla, zwana "Fajerwerki". Została ona również powtórzona jako bis.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto