Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekolodzy budują domki w Parku Szczytnickim

Maciej Kisiel
Maciej Kisiel
Około 50 nowych budek dla ptaków zawisło w niedzielę w Parku Szczytnickim.

Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt Ekostraż zapowiada, że będzie ich znacznie więcej. Wszystko po to, by ptaki żyjące na terenie Wrocławia mogły bez przeszkód wysiadywać swoje młode. Nie da się bowiem ukryć, że naturalne miejsca lęgowe są systematycznie niszczone. Według przedstawicieli Ekostraży, projektanci i inwestorzy nowo wznoszonych budowli powinni uwzględniać miejsca dla ptaków, które podlegają całorocznej ochronie.

- Utratę takich miejsc należy rekompensować instalowaniem miejsc zastępczych, w tym specjalnie przygotowanych karmników - twierdzi Edyta Siemiątkowska, komendant Ekostraży. - Na montaż budek lęgowych na terenie Wrocławia dostaliśmy zgodę z  Zarządu Zieleni Miejskiej i Wydziału Ochrony Środowiska. Na razie jest ich około 50, ale zamierzamy zwiększyć ich ilość i obwiesić nimi całe miasto, a może i okolice - dodaje.

Akcja przewieszania budek potrwa zapewne cały rok, a rozpoczęła się w Parku Szczytnickim.

- Kiedyś wisiały tam budki, jednak część z nich rozpadła się, pozostałe są bezużyteczne - relacjonuje Siamiątkowska. - Przyczyny są oczywiste. Nikt nie monitoruje ich stanu i nie konserwuje. Chcemy je poprawić, naturalnie w miarę możliwości, bo po niektórych zostały tylko listewki - mówi.

Oprócz budek lęgowych dla ptaków w parkach pojawią się również specjalnie przygotowane karmniki dla nietoperzy, pustułek i innych gatunków.


Przyglądający się akcji przechodnie z aprobatą wypowiadają się o pomyśle młodych ekologów.

- To bardzo budujące, że są takie osoby, które są w stanie poświęcić wolną niedzielę, aby wdrapywać się na drzewa tylko po to, aby zawiesić budki dla ptaków - mówi Katarzyna Juszyńska.

Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt Ekostraż we Wrocławiu jest organizacją zwalczającą przestępstwa wobec zwierząt, prowadzi też działania na rzecz ochrony praw zwierząt, ochrony gatunkowej zwierząt oraz ochrony przyrody na terenie Wrocławia i województwa dolnośląskiego.


Czytaj też:

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto