Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Słowacji po raz pierwszy we Wrocławiu

Maciej Kisiel
Maciej Kisiel
Aksamitna Rewolucja, kapustnica, narty i Janosik na kilka najbliższych dni opanują stolicę Dolnego Śląska. Podczas Dni Słowacji mieszkańcy miasta będą mieli okazję lepiej poznać swych południowych sąsiadów.

W dniach od 25 do 27 listopada wrocławianie dowiedzą się, jak smakuje słowacka kapustnica, jaki wpływ na Aksamitną Rewolucję miał polski Okrągły Stół oraz jakie atrakcje czekają na polskich narciarzy w tym sezonie. Obchody zostaną zainaugurowane otwartą prelekcją Frantiska Ruzicki, ambasadora Republiki Słowackiej w Polsce. Tego samego dnia w kinie Warszawa odbędzie się projekcja polsko-słowackiego "Wina truskawkowego", połączona ze spotkaniem z Dariuszem Jabłońskim, producentem i reżyserem filmu.

W czwartek 26 listopada organizatorzy zapraszają polskich przedsiębiorców zainteresowanych współpracą z firmami słowackimi na seminarium w hotelu Sofitel o godzinie 10.00. Podczas spotkania, zostaną omówione warunki inwestowania na Słowacji, w szczególności z zakresu branży turystycznej. Na ten dzień organizatorzy zaplanowali również dyskusję panelową z udziałem wybitnych polskich slawistów oraz gości ze Słowacji, którzy 20 lat temu brali udział w Aksamitnej Rewolucji. Całość zwieńczona będzie koncertem muzyki klasycznej zespołu Cellomania w Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego.

Janosik to tylko jeden z wielu elementów łączących Polskę i Słowację


Najwięcej emocji wzbudza jednak piątkowe gotowanie kapustnicy.

- O "slovenskej kapustnicy" słyszałam już wiele i mimo że wielu moim znajomym kojarzy się z polskim kapuśniakiem, chętnie spróbuję tego przysmaku - przyznaje Karolina Kubas, absolwentka politologii.

27 listopada słowaccy mistrzowie kuchni ubrani w stroje ludowe przygotowywać będą tę tradycyjną zupę między godziną 14.00 a 18.00. Danie będzie przygotowywane w 200-litrowym kotle, do którego trafi 20 kg kiełbasy, 20 kg kapusty, 10 sztuk wędzonej golonki, 30 kg ziemniaków, około 10 litrów wody i przyprawy.

Polacy lubią Słowaków, bo są sympatyczni i gościnni, język nie stanowi wielkiej bariery, no i co niezwykle istotne smakuje nam ich piwo i wino. W zasadzie jedyny konflikt istniejący między Polską a Słowacją to spór o rozbójnika Janosika.

Cały program obchodów Słowacji możecie zobaczyć na stronie Ambasady Słowacji

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto