Cis Henrykowski, czyli najstarsze polskie drzewo. Wiecie, że rośnie na Dolnym Śląsku? [ZDJĘCIA]

Mateusz Różański
Mateusz Różański
Najstarsze drzewo w Polsce rośnie na Dolnym Śląsku. Oto cis Henrykowski
Najstarsze drzewo w Polsce rośnie na Dolnym Śląsku. Oto cis Henrykowski Mateusz Różański / Polska Press
Udostępnij:
Wiele osób może o tym nie wiedzieć, ale najstarsze drzewo w Polsce rośnie na Dolnym Śląsku. Cis Henrykowski, bo o nim właśnie mowa, rósł już gdy Mieszko przyjmował Chrzest Polski, pamięta też bitwę pod Grunwaldem i lądowanie pierwszego człowieka na księżycu. Gdyby mógł mówić - byłby bezkresną skarbnicą wiedzy. Drzewo znajdziemy w Henrykowie Lubańskim.

Spis treści

Gdzie rośnie Cis Henrykowski?

Cis Henrykowski we wsi Henryków Lubański ma przebogatą historię i nosi koronę najstarszego drzewa w Polsce. Jeżeli będziecie w okolicy Lubania, to warto nadłożyć kilka kilometrów, żeby zobaczyć ten okaz. Z pobliskiej autostrady A4 dojedziecie na parking przy drzewie w 10 minut.

Cis Henrykowski rośnie przy ścianie szczytowej stodoły w gospodarstwie nr 293. Obok znajduje się niewielki parking. Sam cis jest ogrodzony i strzeżony przez czujki ruchu i kamery. Nic dziwnego, to w końcu najstarsze drzewo w kraju - należy mu się szacunek.

Najstarsze drzewo w Polsce - ile ma lat?

Z pobliskiej tablicy informacyjnej możemy dowiedzieć się, że cis ma już około 1500 lat, choć inne źródła mówią, że ma ich o 250 mniej.

Co ciekawe, ten cis jest pod ochroną od pierwszej połowy XV wieku. Wtedy to sam król Władysław Jagiełło zabronił wycinania drzew tego gatunku. W Statucie Warckim jasno zapisał: „Jeśliby kto wszedłszy w las, drzewa, które znajdują się być wielkiej ceny, jako jest cis (...), porąbał, ten może być przez pana albo dziedzica pojman, a na rąkojemstwo tym, którzy oń prosić będą, ma być dan.”

Cis Henrykowski jest pod stałą opieką

Obecnie opieka nad cisem jest zdecydowanie szersza. Przy drzewie stoi rusztowanie, zastosowano specjalistyczny system nawadniania, wykonano także nowoczesny drenaż. To jednak nie wszystko - gleba w najbliższym sąsiedztwie drzewa została zacieniona, wszystko po to, żeby "staruszek" miał jak najlepsze warunki.

Drzewa nie ominęły jednak wypadki. W 1813 roku uszkodzili go żołnierze. Z kolei pod koniec II wojny światowej w jego okolicy eksplodował pocisk artyleryjski. Z kolei w roku 1989 cis Henrykowski został nadwyrężony przez wichurę.

To tutaj rośnie Cis Henrykowski:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jakie kraje są najbardziej “odporne klimatycznie?

Wideo

Materiał oryginalny: Cis Henrykowski, czyli najstarsze polskie drzewo. Wiecie, że rośnie na Dolnym Śląsku? [ZDJĘCIA] - Gazeta Wrocławska

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie