Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Autostradowa Obwodnica Wrocławia będzie płatna?

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Miało być bezpłatnie, wygodniej, szybciej i bez zanieczyszczeń. Wygląda jednak na to, że Autostradowa Obwodnica Wrocławia będzie płatna.

Opłaty za przejazd AOW zamierza wprowadzić Ministerstwo Infrastruktury. Według jego założeń, wszystkie autostrady w Polsce mają być płatne. Wcześniej władze Wrocławia zapowiadały, że za przejazd AOW nie zapłacimy ani grosza. Pozwoliłoby to na odkorkowanie miasta oraz uwolnienie wrocławskich dróg od tirów.

Trasa Autostradowej Obwodnicy Wrocławia ma wynosić 35 km.**Celem budowy było wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miasta. Jeżeli zostaną narzucone opłaty za przejazd, to może się to nie udać.

Ministerstwo Infrastruktury nie dostrzega jednak takiego problemu.
- Kierowcom - i ekonomicznie, i czasowo - przejazd przez centrum miasta po prostu się nie opłaca. I tutaj płatność za autostradę nie ma żadnego znaczenia - tłumaczy Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.

Najlepszym rozwiązaniem według ministerstwa byłoby zorganizowanie ulgi dla mieszkańców, do której dokładałby się rząd.

- Przecież to absurd. Miasto od początku walczyło o bezpłatną AOW i takie też były obietnice kolejnych ministrów, również Grzegorza Schetyny - mówi Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia. - Wydaje mi się, że jest to nieporozumienie. Mimo że w wielu krajach europejskich autostrady są płatne, to jednak obwodnice miast pozostają bez opłat. Zresztą, nie można wszystkiego przerzucać na samorządy - twierdzi.

Maciej Bluj wierzy, że sprawę da się jeszcze wyjaśnić, a A8, do której należy AOW, zostanie ostatecznie wykreślona z listy płatnych autostrad.

- Ustawa nie stanowi wprost, że wszystkie autostrady muszą być płatne. Zmiana wymaga tylko decyzji premiera i Rady Ministrów - wyjaśnia. - Nie trzeba nawet dokonywać zmian w samej ustawie. Nie wierzę w to, że się nie uda. Gdyby jednak tak się stało, to będzie oznaczać, że mieszkańcy Wrocławia zapłacą za AOW podwójnie. Raz płacili w podatkach, za które droga została wybudowana. Drugi raz zapłaciliby w sytuacji, gdyby miasto miało dołożyć do tej ulgi, bo nie mamy innych środków finansowych niż te pochodzące z podatków - dodaje wiceprezydent.

Autostradowa Obwodnica Wrocławia - plac budowy


Zdaniem ekologa, Dominika Dobrowolskiego AOW powinna być bezpłatna.

- Musimy zrobić wszystko, żeby tak się stało - podkreśla. - W wielu miastach europejskich nie pobiera się opłat za przejazd podobnymi obwodnicami. Dlaczego inaczej miałoby być we Wrocławiu? Ostatecznie dojdzie do tego, że koszty remontu zniszczonych dróg przekroczą sumę, na którą będą składały się płatności za przejazd AOW - dodaje.

Mieszkańcy z nadzieją podchodzą do całej inwestycji. Niektórym nie przeszkadzałyby nawet opłaty.

- Ja mogę nawet uiszczać opłaty za przejazd przez Autostradową Obwodnicę Wrocławia, byleby tylko ta droga powstała - mówi Marcin Zygadło.

Nie wszyscy wierzą, że taki pomysł płacenia za AOW mógłby w ogóle wejść w życie.

- To jest nierealne. Na tak krótkim odcinku nie dałoby się tego wyegzekwować - uważa Sebastian z Wrocławia. - Wszędzie, gdzie pobiera się opłaty, tworzy się zawsze wielki korek. To po co ta obwodnica? - pyta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto