Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znalazł na strychu zdjęcia z IO w Berlinie w 1936 roku. Teraz będzie mieć wystawę [zdjęcia]

Aleksandra Podgórska (aip)
arch. Grzegorza Łoznikowa
Grzegorz Łoznikow z Jeleniej Góry znalazł na strychu swojego domu niepublikowane wcześniej zdjęcia z Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku.

Zobacz: Tylko się nie zakochaj. Rusza wystawa zdjęć Agaty Kalinowskiej

Grzegorz Łoznikow jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, a także stypendystą Academy of Fine Arts w Tienjin w Chinach. Teraz ten multimedialny artysta zaprezentuje w Warszawie fotografie z Igrzysk Olimpijskich w Berlinie, które okazały się propagandowym sukcesem III Rzeszy.

Fotografie dokumentujące pamiętne zawody, które odbyły się pomimo protestów części sportowców i opinii publicznej, Łoznikow znalazł w nietypowym miejscu, bo...na strychu swojego domu w Jeleniej Górze. Zdjęcia znajdowały się w egzemplarzu albumu, który należał do niemieckiej rodziny z miasta Hirschberg im Riesengebirge, które zostało przyłączone do Polski jako Jelenia Góra. W 1945 roku miejscowa ludność została zmuszona do przesiedleń.

Po 50 latach Grzegorz Łoznikow znalazł album zaledwie jako kilkuletni chłopiec. Część fotografii pomalował, ponieważ przedstawione na nich osoby przypominały mu superbohaterów z komiksów. Album znaleziony przez artystę jest drugim tomem wydanym wtedy przez niemiecką spółkę tytoniową Cigaretten/Bilderdienst. Tom wypełniony był tekstami sportowymi, okraszonych fotografiami do samodzielnego wklejania - specjalnie pozostawiono na nie puste miejsca.

Efekt, który możemy oglądać dzisiaj, to połączenie wszystkich elementów tej niezwykłej historii albumu. Dzięki odniesieniom do dzieciństwa artysty, kolaże zyskują lekkość i zabawną nutę, a to za sprawą kolorowej modeliny, która przywołuje na myśl chłopięcą fascynację postaciami sportowców-superbohaterów. Fotografie mają jednak i drugie dno. Wystarczy przypomnieć sobie, że osoby pozujące ze sportowcami to naziści, artystyczna ingerencja staje się brutalną krytyką nazistowskiego kultu doskonałego ciała i profanacją archiwalnych fotografii.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto