MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytki bez barier

Jerzy Wójcik
Fot. spgw Razem z poruszającym się na wózku Filipem Rodzikiem przemierzyliśmy jedną z tras opisanych w przewodniku
Fot. spgw Razem z poruszającym się na wózku Filipem Rodzikiem przemierzyliśmy jedną z tras opisanych w przewodniku
Sprawdzamy przewodnik po Dolnym Śląsku dla osób niepełnosprawnych. Pomoc dla osób niepełnosprawnych nie musi się ograniczać do zapewniania im miejsc pracy.

Sprawdzamy przewodnik po Dolnym Śląsku dla osób niepełnosprawnych.

Pomoc dla osób niepełnosprawnych nie musi się ograniczać do zapewniania im miejsc pracy. Osoby na wózkach inwalidzkich chcą tak samo zwiedzać i wypoczywać jak inni. Ma im w tym pomóc nowy przewodnik

To jedyne tego typu wydawnictwo w Polsce – przekonuje Robert Banasiak, dyrektor departamentu spraw społecznych urzędu marszałkowskiego. – Do tej pory różne ośrodki wydawały przewodniki po mieście. My jesteśmy pierwsi, którzy w ten sposób opisali najciekawsze trasy naszego województwa. I to przy ogromnym udziale osób niepełnosprawnych – dodaje Banasiak. Autorem książki jest Bohdan Krakowski.

Ratusz o krok od sukcesu
Postanowiliśmy sprawdzić przydatność przewodnika w terenie. Razem z Filipem Rodzikiem, studentem Politechniki Wrocławskiej poruszającym się na wózku, przemierzyliśmy jedną z tras opisanych w przewodniku – z Rynku nad fosę.
– Po samym Rynku i placu Solnym można poruszać się bez większych problemów. Przewodnik wiarygodnie informuje, że ratusz nie jest przygotowany na odwiedziny osób niepełnosprawnych. A szkoda, bo w środku jest winda i tylko kilka stopni przed drzwiami głównymi uniemożliwia wejście – żałuje Rodzik.
Na zaproponowaną w przewodniku wizytę w Piwnicy Świdnickiej wybrać się lepiej wieczorem niż w ciągu dnia. Obsługa, choć bardzo miła, stwierdziła, że jest ich zbyt mało, by pomóc znieść wózek po stromych schodach prowadzących do podziemi. Od Rynku idziemy do przejścia podziemnego na Świdnickiej. – Tutaj zjazdy są dobre, ale raczej dla matek z dzieckiem niż dla osób na wózku. Przewodnik wspomina o tym i poleca pokonywanie ulicy Kazimierza Wielkiego górą, przez przejście dla pieszych – wyjaśnia Rodzik.

Uwaga, stromo
Podobnie wiarygodne opisy dotyczą gmachu opery w pełni przygotowanego na przyjęcie osób niepełnosprawnych oraz Panoramy Racławickiej, znajdującej się na trasie naszej wędrówki.
Nieco problemów stwarza jednak pokonanie głównych ulic przejściami podziemnymi. Bardzo dużo siły musi mieć osoba na wózku, która chciałaby pokonać przejście Oławskie obok Galerii Dominikańskiej. Przewodnik wspomina o tym, podkreślając, że zjazd i podjazd są strome. I w końcu, zgodnie z zaproponowaną w przewodniku wycieczką, sprawdzamy Muzeum Architektury. Wszystko się zgadza. Dolny poziom budynku można pokonać bez żadnych przeszkód. Na schodach znajdują się metalowe podjazdy, którym nie można nic zarzucić.

Trzeba trzymać
Po drodze sprawdzamy jednak jeden z publicznych szaletów przy fosie. Pani jest bardzo uprzejma i próbuje pomóc, jak tylko może, ale to miejsce zdecydowanie nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych. – Tego troszeczkę brakuje w bardzo rzetelnie napisanej książce. Na przyszłość autorzy powinni pamiętać, by wspomnieć o toaletach, z których mogą skorzystać ludzie na wózku – przekonuje Rodzik i dodaje, że jeszcze jedna rzecz może być nie do przeskoczenia, szczególnie dla turysty nieznającego zbyt dobrze miasta. – Bardzo przydałyby się mapki konkretnych tras, takie, jakie można znaleźć chociażby w przewodnikach dla rowerzystów. Sam opis w połączeniu z mało przydatną w tej sytuacji mapą Dolnego Śląska może być niewystarczający – zaznacza.
Mimo kilku małych minusów, większość uwag w przewodniku zgadza się ze spostrzeżeniami naszego towarzysza wycieczki. Widać, że wydawnictwo było przygotowywane w porozumieniu z osobami niepełnosprawnymi. •

Nie spoczną na laurach
Dyrektor Robert Banasiak z urzędu marszałkowskiego zapewnia, że przewodnik będzie miał kolejne edycje, będzie aktualizowany i uzupełniany o brakujące informacje. – W przyszłym roku powinna pojawić się specjalna strona internetowa, na której osoby niepełnosprawne będą mogły zgłaszać swoje uwagi do tras i aktualizować informacje o nich. Dodatkowo planujemy przetłumaczyć książkę na język czeski i niemiecki. Staramy się o pieniądze z funduszów unijnych na te cele – zaznacza Banasiak.

Odpowiedz i wygraj
W konkursie Słowa Polskiego Gazety Wrocławskiej masz szansę wygrać przewodnik. Wystarczy, że uważnie przeczytasz tekst i poprawnie odpowiesz na nasze pytanie. Na odpowiedzi przesłane SMS-em o treści gw. przewodnik. odpowiedz. imie nazwisko (bez polskich znaków) czekamy pod numerem 7238 do 9 sierpnia do godz. 15.00 (koszt 2,44 zł z VAT).
Nazwiska zwycięzców ogłosimy w sobotę, 11 sierpnia.
Pytanie:
Które z wymienionych miejsc na trasie nie jest przystosowane do wizyty niepełnosprawnych:
a) opera
b) muzeum architektury
c) ratusz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto