Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa Wrocław. Od piątku "Znak i karabin do ręki bierzem"

Marta Wróbel
Wystawa Wrocław. Orzeł z 1919 roku dla weteranów powstania styczniowego
Wystawa Wrocław. Orzeł z 1919 roku dla weteranów powstania styczniowego materiały prasowe
Wystawa Wrocław. Od piątku w gmachu głównym Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (Wrocław, ul. Szewska 37), w salach Pod Kopułą, otwarta zostanie wystawa pt. "Znak i karabin do ręki bierzem…".

Wystawa, przygotowana w roku 150. rocznicy stracenia Romualda Traugutta i członków ostatniego powstańczego rządu, ukaże powstanie styczniowe nie tylko od strony działań militarnych, ale także poprzez działalność Rządu Narodowego.

Na wystawie można będzie zobaczyć pamiątki związane z powstaniem i jego uczestnikami - fotografie, emblematy, powstańczą prasę oraz militaria, te ostatnie udostępnione przez Muzeum Militariów - oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia. Na ekspozycji są też rządowe tłoki pieczętne z lat powstania ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego.

Ważnym wątkiem w kompozycji wystawy będzie rola Galicji i Lwowa w latach 1863-1864. Ziemie zaboru austriackiego były terenem zakupów broni, tutaj też organizowano szeroką pomoc dla powstańców w postaci żywności, ubrań, furażu, które przez kordon przerzucane były na objęte powstaniem ziemie Królestwa Polskiego. Właśnie na terenach zaboru austriackiego formowały się z ochotników oddziały powstańcze, które przenieść miały powstanie na obszary Wołynia i Kijowszczyzny.

Charakterystyczną dla tego czasu postacią jest Mieczysław Romanowski. Autor wielu wierszy i poematów o tematyce historycznej, pracownik Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, wreszcie konspirator związany z przedstawicielstwem Rządu Narodowego we Lwowie. Wiosną 1863 r. pospieszył do Królestwa i walczył w partii Marcina Borelowskiego-Lelewela. Poległ podczas odwrotu po bitwie pod Józefowem Lubelskim. Na wystawie zobaczyć będzie m.in. związane z nim pamiątki - listy i fotografie.

Wystawę zamykają obiekty przypominające obchody rocznic powstania 1863 r., świętowanych w końcu XIX i w początkach XX w. na ziemiach zaboru austriackiego.

Wystawa otwarta jest do 29 sierpnia. Czynna w godzinach od 10 do 18.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto