Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław. Oto, jak będzie wyglądał nowy park w centrum miasta. Zobaczcie!

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Koncepcja Parku Henrykowskiego we Wrocławiu
Koncepcja Parku Henrykowskiego we Wrocławiu UMW
Park powstanie na terenach kolejowych między ulicami: Henrykowską i Paczkowską. Przeczytajcie o szczegółach!

PM Projekt jest autorem najwyżej ocenionej koncepcji zagospodarowania terenów przekazanych miastu przez PKP. Konkurs rozstrzygnięto przed dwoma miesiącami. Teraz zdecydowano, że ta sama firma przygotuje dokumentację projektową. Będzie to kosztowało blisko 250 tysięcy złotych.

Projektanci mieli za zadanie uwzględnić wyniki zeszłorocznych konsultacji społecznych w sprawie parku i odpowiednio je wkomponować w teren. Przypomnijmy, że projekt utworzenia parku zgłoszono w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego i poparło go ponad 6300 osób.

Park Henrykowski to pomysł na zagospodarowanie terenu kolejowego znajdującego się między Hubami, Tarnogajem i Przedmieściem Oławskim. Realizacja przedsięwzięcia jest możliwa dzięki podpisanej umowie dzierżawy przez miasto części terenu z PKP. Podpisana w 2019 roku umowa dotyczy 5,25 hektara gruntu z docelowych około 12 hektarów. Wąski pas terenu, który ma być przekształcony w park, zaczyna się na wysokości ul. Pułaskiego, a kończy aż na ul. Armii Krajowej.

Koncepcja Parku Henrykowskiego we Wrocławiu
Koncepcja Parku Henrykowskiego we Wrocławiu UMW

Ponieważ mowa o dużym terenie, konieczne okazało się etapowanie inwestycji. W pierwszym etapie wykonano koncepcję zagospodarowania, teraz powstanie dokumentacja projektowa, później przyjdzie pora na oczyszczenie terenu, a także wytyczenie alei i ścieżek. Szacunkowy koszt tego etapu wynosi 2 mln zł. Szacuje się, że z projektowanej właśnie części Parku Henrykowskiego, korzystać będzie można najwcześniej za 2 lata.

Mieszkańcy i radni osiedlowi starają się także o przywrócenie do użytkowania kładki nad torami kolejowymi, która w przeszłości łączyła ulice: Paczkowską i Świstackiego. Dzięki takiemu rozwiązaniu można było szybko przejść z Przedmieścia Oławskiego na Tarnogaj i z powrotem, zamiast okrążać torowisko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto