Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Nowe logo Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (FILM)

Małgorzata Matuszewska
nowy logotyp Europejskiej Stolicy Kultury wkrótce będzie widoczny wszędzie
nowy logotyp Europejskiej Stolicy Kultury wkrótce będzie widoczny wszędzie Jerzy Osiennik
Projekt autorstwa Jerzego Osiennika z Białegostoku został wybrany spośród prawie 600 projektów nadesłanych do ogólnopolskiego konkursu.

Nowe logo Europejskiej Stolicy Kultury zaprezentował Krzysztof Maj, szef ESK, dziś w Galerii BWA Design.

– Ten projekt ujął mnie prostotą lapidarnością, bezpretensjonalnością w powodzi przegadanych, ilustracyjnych logotypów – ocenił Tomasz Broda, artysta plastyk, jeden z jurorów konkursu. – Oceniałem według zawsze sprawdzającego się kryterium "widzimisię", a na ten logotyp po prostu chcę patrzeć – dodał.

Krzysztof Maj podkreślił, że jurorzy byli jednogłośni. – Zachęcam do odnajdywania w nim własnych skojarzeń i interpretacji – uśmiechnęła się Magdalena Wosik, artystka plastyczka, inna jurorka.

Jerzy Osiennik inspirował się m. in. kształtem wrocławskiego Ratusza, herbem miejski oraz godłem Polski i znakiem Solidarności.

– Stworzenie znaku, który identyfikowałby miasto i kraj, był czytelny pod każdą szerokością geograficzną i  wywoływał podobne skojarzenia, wymagało połączenia w jedną formę kilku różnych symboli – mówił wzruszony zwycięzca. – Znak Solidarności na piersi Gary’ego Coopera idącego w samo południe do czerwcowych wyborów był dla mnie – wówczas osiemnastolatka – obietnicą normalności. Mam nadzieję, że odniesienie do znaku Solidarności autorstwa Jerzego Janiszewskiego w logo Wrocławia spowoduje, iż będzie ono budzić równie optymistyczne skojarzenia. Przypominania o otwartości, tolerancji i zdrowo pojmowanym patriotyzmie nigdy za wiele – dodał.

Po co Biuro Festiwalowe Impart 2016 zmieniło logo Europejskiej Stolicy Kultury? Do tej pory oglądaliśmy znak kolorowego motylka autorstwa Pawła Pawlaka. – Popularny motyl był etapem kandydowania Wrocławia do miana ESK – tłumaczy Krzysztof Maj. – Kandydowanie rządzi się innymi prawami – dodał i powiedział, że logotypy Europejskich Stoli Kultury były zmieniane. – Marsylia (tegoroczna Europejska Stolica Kultury – przyp. red.) – zmieniła swoje logo pół roku przed głównymi wydarzeniami. Nowe loga dają nowe możliwości adaptacji do różnych dziedzin – mówił.

Jerzy Osiennik projektowaniem graficznym zajmuje się od 20 lat. Pracuje jako konsultant kreatywny w Infinity Group, prowadzi też własną firmę Plajster.

Tak o procesie tworzenia logotypu mówi jego autor - Jerzy Osiennik:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto