Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław chce mieć u siebie taką samą rzeźbę, jak Legnica

Tomasz Woźniak
Chłopczyk z łąbędziem służą za wzór do stworzenia wrocławskiej kopii
Chłopczyk z łąbędziem służą za wzór do stworzenia wrocławskiej kopii fot. Piotr Krzyżanowski
Na cztery dni legnicką rzeźbę chłopczyka i łabędzia zasłonił namiot. Wrocławski artysta rzeźbiarz Grzegorz Łagowski przygotowuje gipsową formę, z której odleje wrocławską kopię. Wrocław prowadzi rewitalizację parku Kopernika w rejonie Podwala i ul. Teatralnej, a właśnie tam stała identyczna rzeźba jak w Legnicy.

Ogrodowe rzeźby to nie wymysł XX wieku. Już ponad sto lat wcześniej podobna moda panowała w całej Europie, głównie za sprawą śląskiego rzeźbiarza Teodora Kalidego. Nie produkowano ich z gipsu, ale z brązu w gliwickiej odlewni. Pierwowzór rzeźby chłopczyka z łabędziem powstał w 1834 roku.

Kopie ogrodowych rzeźb Kalidego stały w niemal każdym szacownym ogrodzie od Petersburga po Berlin. Jego najsłynniejsze dzieła odlewane w Chorzowie to chłopiec z łabędziem i śpiący lew. Legnica należy do niewielu miast, w których przetrwały kopie obu dzieł Kalidego. Lew, który pierwotnie leżał na pomniku żołnierzy pruskich poległych w wojnie z Francją, dziś strzeże wejścia do parku (podobny odlew znajduje się na Rynku w Bytomiu). Chłopiec i łabędź jeszcze przed wybuchem wojny trafili z legnickiego parku na fontannę pod budynkiem ratusza. Kilka lat temu wandale odcięli łabędziowi głowę, ale odnaleziono ją i przytwierdzono. Mniej szczęścia miała wrocławska rzeźba, która nie przetrwała wojennych bombardowań.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto