Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: 2145 dziewcząt zaszczepią przeciw wirusowi HPV

Sylwia Foremna
fot. JACEK BABICZ
We Wrocławiu trwa trzecia edycja szczepień 13-latek przeciw wirusowi HPV (brodawczak ludzki), który może spowodować raka szyjki macicy. W tym roku przygotowano szczepienia dla 2145 dziewcząt.

- W październiku i grudniu trzynastolatkom zostanie poda-na pierwsza dawka szczepionki Silgard - informuje Bożena Lewicka z Wydziału Zdrowia w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Przypomina, że w ubiegłoro-cznej edycji zaszczepiono 1807 dziewcząt (85 proc. uczennic pierwszej klasy gimnazjum).
- Trzy lata temu, gdy ruszaliśmy z programem, zakładaliśmy, że szczepić się będzie ok. 70 proc. trzynastolatek. Mamy nadzieję, że tym razem podamy szczepionkę jeszcze większej liczbie dziewcząt - mówi Lewicka.

Na trzecią edycję darmowych szczepień z budżetu miasta przeznaczono około 600 tys. zł.

O powodowanej wirusem chorobie i ochronnych szczepieniach dzieci i ich rodzice dowiadują się w szkołach.
- Rok temu zaszczepiłam cór-kę. Bardzo się ucieszyłam, że nie musiałam za to płacić. Nie zastanawiałam się ani chwili, bo Natalia jest genetycznie obciążona ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy - informuje Katarzyna Czerniak, mama uczennicy drugiej klasy Gimnazjum nr 2 przy ul. Gorlickiej we Wrocławiu.

Wciąż są jednak matki, których akcja szczepienia córek nie przekonuje. - W minionym roku nie zdecydowałam się na za-szczepienie mojej starszej córki. Młodsza też nie weźmie udziału w tegorocznej edycji - informuje Agnieszka Hojda, mama uczennic klasy pierwszej i drugiej Gimnazjum nr 2 przy ul. Gorlickiej. Jej zdaniem, szczepionki nie są w stanie uchronić przed rakiem szyjki macicy. Uważa, że profilaktyczne szczepienie to nic innego, jak nakręcanie rynku farmakologicznego.

Lekarze twierdzą jednak zgodnie, że szczepienie chroni przed chorobą. Przypominają, że zakażenie wirusem HPV u części zakażonych może doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Dlatego istotne jest, by szczepienia zostały wykonane u dziewcząt w wieku od 13 do 26 lat, najlepiej przez rozpoczęciem współżycia seksualnego.

- Statystycznie każdego dnia na tę chorobę w Polsce umiera 4--5 kobiet - informuje prof. Leszek Szenborn z Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 we Wrocławiu.
Profesor przypomina, że kobiety nie mogą też zapominać o wizytach kontrolnych u ginekologa i wykonywaniu badań cytologicznych.

13-latki mogą się zaszczepić w przychodni, do której są zapisane (udział w akcji bierze ok. 120 placówek). Do wszystkich pierwszoklasistek z gimnazjów rozesłano imienne zaproszenia z terminem szczepienia. Trzeba najpierw potwierdzić udział w akcji w przychodni, a na szczepienie przyjść z rodzicem.

Noblista radzi

Wczoraj (w ramach III Kongresu Onkologii Polskiej) do Wrocławia przyjechał noblista prof. Harald zur Hausen. Oto, co doradził naszym Czytelnikom.

Kiedy najlepiej się zaszczepić?
Przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Teoretycznie szczepienia powinny obejmować też chłopców w wieku 15-25 lat. Oni również mogą być nosicielami wirusa HPV i przenosić go na swoją partnerkę.

Dlaczego warto szczepić młode dziewczynki i chłopców?

Aby przeciwdziałać zakażeniom wirusa HPV, który może doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Szczepionka zapobiega też rozwojowi raka przełyku czy narządu słuchu.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto