Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie otwarcie Synagogi Pod Białym Bocianem

Maciej Kisiel
Maciej Kisiel
Remont synagogi, która stanęła w miejscu gospody Pod Białym Bocianem, rozpoczął się 14 lat temu. 6 maja uroczyste otwarcie świątyni.

Od 5 do 9 maja odbywać się w niej będą konferencje, wernisaże i koncerty. Oficjalne otwarcie świątyni przy ul. Włodkowica nastąpi w czwartek, 6 maja, o godzinie 18, a uświetni je występ chóru Synagogi Pod Białym Bocianem z gościnnym udziałem kantora Josepha Malovanego z Nowego Jorku.

Renowację wrocławskiej synagogi podzielono na kilka etapów, a pierwsze prace nad przywróceniem dawnego blasku świątyni rozpoczęły się już w 1996 roku. W trakcie wieloletniego remontu zdołano wyremontować dach, popękane mury, sufit oraz osuszyć piwnice. Zrekonstruowane zostały okna i schody, odtworzono obrazy, witraże i sztukaterię, przywracając świątyni historyczny wygląd.

- Synagoga Pod Białym Bocianem nadal będzie pełniła funkcje kultowe, z tą jednak różnicą, że po otwarciu połączone zostaną one z funkcjami sali koncertowej i teatralnej - informuje Michael Bryś z Fundacji Bente Kahan. - Część pomieszczeń zaadaptowano jako część wystawienniczą i edukacyjną. W założeniu bowiem, świątynia ma stać się nowoczesnym ośrodkiem kulturalnym o wymiarze międzynarodowym.


Historia wrocławskiej synagogi sięga 1829 roku. Zbudowano ją na terenie należącym do kupca Jakoba Philipa Silbersteina w miejscu, gdzie wcześniej stała gospoda Pod Białym Bocianem. Na przełomie 1928 i 1929 roku, w setną rocznicę istnienia, synagoga została po raz pierwszy gruntownie wyremontowana. Odnowiono elewacje i samo wnętrze, gdzie dodano elektryczne oświetlenie, zamontowano centralne ogrzewanie oraz wybudowano specjalne podwyższenie nazywane bimą.

Podczas nocy kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 roku, bojówki hitlerowskie zdewastowały wnętrze synagogi. Tylko bliskość innych budynków i niebezpieczeństwo pożaru uchroniło świątynię przed jej podpaleniem i całkowitym zniszczeniem. Po latach wojny, Kongregacja Wyznania Mojżeszowego we Wrocławiu odzyskała zajmowany przez milicję przemysłową budynek. Dramatyczne wydarzenia 1968 roku sprawiły jednak, że synagoga powtórnie opustoszała, a nabożeństwa zawieszono. W 1974 roku na podstawie ustawy o poniemieckim majątku opuszczonym synagoga została przejęta przez Skarb Państwa i w tym samym roku przekazana Uniwersytetowi Wrocławskiemu. Według planów miała powstać tam uczelniana biblioteka. Prace jednak nie zostały zakończone ze względu na brak pieniędzy.

Synagoga wróciła do prawowitych właścicieli dopiero 10 kwietnia 1996 roku za sprawą arcybiskupa wrocławskiego, kardynała Henryka Gulbinowicza. Za jego namową ówczesne Ministerstwo Kultury i Sztuki odkupiło synagogę i przekazało gminie żydowskiej.

Uroczystości związane z otwarciem synagogi rozpoczną się już 5 maja o godzinie 14. Poza inaugurującą wydarzenie konferencją, która odbędzie się w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego, pozostałe punkty programu będą miały miejsce w Synagodze pod Białym Bocianem przy ulicy Włodkowica 7.


Program:

Środa, 5 maja 2010
14.00 - 18.00 Międzynarodowa konferencja „Religion and Beyond: Jewish Religious Life in Breslau/ Wrocław.”

20.00 Oratorium „Dawid i Batszeba” norweskiego kompozytora Stale Kleiberga, w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Leopoldinum z Wrocławia i Chóru Katedralnego Nidaros z Trondheim pod dyrekcją Vivianne Sydnes.

Czwartek, 6 maja 2010
09.00 - 14.00 Międzynarodowa konferencja „Religion and Beyond: Jewish Religious Life in Breslau/Wrocław.”

15.30 - 17.00 Wernisaż wystaw „Dziedzictwo Wergelanda – Życie żydowskie w Norwegii w latach 1851-1945” oraz „Historia Odzyskana. Życie żydowskie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku” w ramach projektu „Życie Żydów w Oslo i we Wrocławiu”. Prelekcja kuratorów wystawy „Dziedzictwo Wergelanda – Życie żydowskie w Norwegii w latach 1851-1945” Britta Ormaasena i Oskara Kvasnesa.

18:00-20:00 Oficjalna ceremonia otwarcia.
Program artystyczny:
Kantor Joseph Malovany (Nowy Jork) z Chórem Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.
Pieśni z oratorium „Dawid i Batszeba”.
Instalacja multimedialna przygotowana przez Bente Kahan i Yoava Rossano.

Piątek, 7 maja 2010
15.00 Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Willyemu Cohnowi, Rynek 49

15.30 Prezentacja książki „Żadnego prawa – nigdzie. Dziennik z Breslau 1933-1941” Willyego Cohna.

19.00 Otwarte nabożeństwo szabatowe prowadzone przez Naczelnego Rabina Wrocławia i Śląska, Icchaka Rapoporta z udziałem kantora Josepha Malovanego.

Sobota, 8 maja 2010
09.30 Otwarte nabożeństwo szabatowe prowadzone przez Naczelnego Rabina Wrocławia i Śląska, Icchaka Rapoporta z udziałem kantora Josepha Malovanego.

22.30 Uroczysty koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Krzysztofa Pendereckiego z udziałem kantora Josepha Malowanego.

Niedziela, 9 maja 2010
19.00 Koncert kantora Josepha Malovanego z Chórem Synagogi pod Białym Bocianem i orkiestrą symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.

We wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku w dniach 23–28 maja, odbędzie się Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA.
W tym roku na liście wydarzeń festiwalowych znajdują się m.in.:
- koncerty tradycyjnej muzyki żydowskiej, wykonywanej w Synagodze Pod Białym Bocianem,
- prezentacje nieznanej dotąd poezji autorek piszących w jidysz,
- warsztaty (wycinanki żydowskiej, komiksu, języka hebrajskiego, tańców żydowskich, piosenki jidysz),
- wykłady dotyczące kultury Żydów Polskich, m.in. rabin Icchak Rapoport opowie o mistycyzmie i folklorze w judaizmie oraz regułach koszerności w kuchni żydowskiej,
- pokazy filmów o tematyce żydowskiej, prezentowanych na tegorocznym warszawskim festiwalu Żydowskie Motywy,
- tradycyjny, coroczny spacer po ważnych dla kultury żydowskiej miejscach Wrocławia.

Czytaj też:

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto