Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śródziemnomorska uczta na twoim talerzu

Katarzyna Sklepik
Krewetki zawierają niewiele tłuszczu, za to sporo witaminy B
Krewetki zawierają niewiele tłuszczu, za to sporo witaminy B Polskapresse
Apetyczne frutti di mare coraz częściej goszczą na polskich stołach. Nic w tym dziwnego, gdyż dobrze przyrządzone kalmary, krewetki czy ośmiornice stanowią prawdziwą ucztę dla podniebienia.

DOLNOŚLĄSKI SMAK - przepisy, porady

Jeszcze kilka lat temu niezwykłym smakiem owoców morza mogliśmy delektować się tylko podczas podróży do krajów śródziemnomorskich lub innych zakątków świata położonych nad głębokimi morzami i oceanami. Na szczęście, dziś w wielu restauracjach serwuje się dania z frutti di mare.

Krewetki, homary czy kraby są bogatym źródłem dobrze przyswajalnego białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, selenu, fluoru, jodu oraz witamin z grupy B. Owoce morza stanowią doskonały zamiennik mięsa, dzięki czemu są sposobem na urozmaicenie diety, a niektóre z nich poszczycić się mogą nawet mianem afrodyzjaków. Warto wiedzieć, że tłuszcz z ryb i owoców morza różni się od tego dostarczanego z czerwonym mięsem, jest od niego zdrowszy i bardziej wartościowy. Z tego też względu nie muszą się go obawiać nawet osoby dbające o linię.

Czytaj też: Tapenada, sałatka z kopru włoskiego i krewetki (PRZEPIS)

Morskie skorupiaki i mięczaki, takie jak krewetki czy kalmary, zawierają niewiele tłuszczu (poniżej 5 procent), jednak zawarte w nich nienasycone kwasy tłuszczowe i pełnowartościowe białko, bogate w aminokwasy egzogenne, odpowiadają za naszą odporność, regulują gospodarkę wodną, a przede wszystkim - są wartościowym składnikiem budulcowym naszego organizmu, a zatem powinny stanowić element zbilansowanej diety.

Poczytaj też o kuchni greckiej

Witaminy z grupy B, w które również obfitują owoce morza, mają z kolei dobroczynny wpływ na metabolizm i układ nerwowy oraz przeciwdziałają niedokrwistości. Regularne spożywanie owoców morza korzystnie wpływa nie tylko na funkcjonowanie serca, płuc czy wątroby, ale także na nasze samopoczucie i życiowy optymizm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto