18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Salamandra - niezdarny płaz wrocławskiego zoo (ZDJĘCIA)

Opowiada Magda Fabiszewska-Jerzmańska, opiekunka terrarium w zoo
fot. Aleksandra Kolanek
Pojawia się w starych legendach, wierzeniach oraz podaniach ludowych głoszących, że płazy te rodzą się i żyją pośród ognia. Teraz zamieszkała we wrocławskim zoo.

ATRAKCJE WROCŁAWSKIEGO ZOO - sprawdź, dlaczego warto się tam wybrać

Ostatnio kolekcja płazów wrocławskiego zoo powiększyła się o przedstawiciela polskiej fauny - salamandrę plamistą. Płaz ten znany jest człowiekowi od dawien dawna. Salamandra plamista pojawia się w starych legendach, wierzeniach oraz podaniach ludowych głoszących, że płazy te rodzą się i żyją pośród ognia. Podstawą tych wierzeń były częste obserwacje salamander wyłaniających się z płomieni podczas palenia ognisk. Oczywiście interpretacja ich obecności w paleniskach okazała się błędna i nie ma to nic wspólnego z prawdą. Opisane zdarzenia były związane z tym, że płazy te spędzają dzień poukrywane w spękaniach drzew lub między polanami drewna.

Salamandra plamista prowadzi samotniczy, nocny tryb życia. Dzień spędza właśnie w pniach lub skałach, a także w norach, które często sama kopie. Jej siedliskiem są wilgotne lasy liściaste i mieszane. Zamieszkuje głównie okolice podgórskie, w polskich Karpatach i Sudetach.

Zobacz też: Zoo ma nowy wybieg dla nosorożców, małp i wiewiórek-gigantów (ZDJĘCIA)

To największy płaz ogoniasty w Polsce: długość dorosłego osobnika dochodzi do 25 cm. Ciało salamandry jest czarne w żółte plamy. Nie ma dwóch jednakowo ubarwionych salamander. Barwy te i stosunkowo silny jad w gruczołach tuż za głową skutecznie odstraszają drapieżniki. Salamandra ma krępe ciało, porusza się niezdarnie i czyni ją to dość powolnym myśliwym. Na żer wychodzi nocą lub w dzień podczas deszczu. Jej dietę stanowią dżdżownice, nagie ślimaki lub owady.
Brak błon pławnych między palcami nie czyni jej też doskonałym pływakiem, co zwykle jest charakterystyczną zdolnością płazów. Środowisko wodne może stać się dla niej nawet zabójcze. Salamandra w wodzie o wartkim nurcie może się utopić.
Po pięciomiesięcznej ciąży, która może się przedłużyć ze względu na zimę, samica zanurza się połową ciała w wodzie, rodząc w niej średnio 40 dobrze rozwiniętych i samodzielnych larw. Do przeobrażenia w postać dorosłą dochodzi po około trzech miesiącach, a dojrzałość płciową osiąga dopiero po 3-4 latach.

ZEBRA - nasza pasiasta przyjaciółka czeka na adopcję. I Ty możesz więc zostać jej przyjacielem! Wystarczy że, klikając "Lubię to", zostaniesz fanem serwisu naszemiasto.pl na Facebooku.

Salamandra plamista, podobnie jak wszystkie płazy występujące w Polsce, podlega ścisłej ochronie. Jest długowieczna, w warunkach naturalnych osiąga wiek do 15 lat, a w hodowlach często przekracza ponad 20 lat. Może i nasze osobniki, które przyjechały do nas z hodowli z zoo w Bydgoszczy właśnie tak długo będą cieszyć nasze oczy?

Notowała Weronika Skupin

Obejrzyj zdjęcia:
* Kamień węgielny pod Afrykarium wmurowany. DNA zwierząt zalali betonem (ZDJĘCIA)

*Można już podziwiać nowych mieszkańców wrocławskiego zoo (ZDJĘCIA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto