Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pawilon Czterech Kopuł już po remoncie. Wygląda olśniewająco [zdjęcia]

Jerzy Dudzik
Za kilka miesięcy w nowych, białych wnętrzach Pawilonu zobaczymy kolekcję sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Pawilon Czterech Kopuł uzyskał nową funkcję, a właściwie odzyskał swoje pierwotne przeznaczenie.

Pawilon Czterech Kopuł, zaprojektowany przez wybitnego architekta Hansa Poelziga i wybudowany w latach 1912-1913, jest częścią kompleksu wystawienniczego wokół Hali Stulecia. Pierwotnie pełnił funkcję ekspozycyjną – w 1913 roku otwarto tam wystawę historyczną upamiętniającą 100 rocznicę zwycięstwa na Napoleonem.
Pawilon po wojnie był budynkiem Wytwórni Filmów Fabularnych i został dostosowany do potrzeb filmowców. Od kilkunastu lat niszczał.

We Wrocławiu kręcono serial "Bodo". W obsadzie Antoni Królikowski i Roma Gąsiorowska [zdjęcia]

W 2006 roku, jako jeden z elementów terenów wystawowych przy Hali Stulecia, wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2009 podpisana została umowa notarialna użytkowania, w wyniku której Muzeum Narodowe we Wrocławiu przejęło od Wytwórni Filmów Fabularnych Pawilon Czterech Kopuł na 15 lat z opcją przedłużenia umowy. Remont kosztował ponad 80 mln zł, zainstalowano ogrzewanie podłogowe, ogromne patio uzyskało szklany dach, wsparty na konstrukcji stalowej i wnętrze zostało pomalowane na biało. Naprawiono elewację, dachy, posadzki. Jest to teraz największe białe pomieszczenie we Wrocławiu, także posadzki są białe.

Budynek pozytywnie zaskakuje przestrzenią i jasnością. Oczywiście są niedoróbki, przecieka miejscami szklany dach patio, widać miejsca uzupełniania ubytków na elewacji, a w nowych wielkich drzwiach wejściowych zamontowano małe klamki. Nieczytelny jest także napis wykonany na szklanej tafli informujący, że to właśnie Muzeum Sztuki Współczesnej. Wszystko to jednak drobiazgi możliwe do szybkiego naprawienia. Całość robi wspaniałe wrażenie choć jeszcze nie ma muzealnych eksponatów.

Dzięki wykonanym pracom przestrzeń wystawiennicza powiększyła się o ponad 6 tysięcy metrów, co pozwoli pokazać szerokiej publiczności wspaniałe zbiory sztuki współczesnej zgromadzone we Wrocławiu.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto