Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Nowe Tworzywo”

Arleta
Arleta
“Tworzymy Nowe” – to hasło, które przyświecało imprezie promującej wrocławskie czasopismo kulturalno-literackie „Nowe Tworzywo”. Właśnie ukazał się drugi numer pisma.

Wieczorne spotkanie w klubie „Włodkowica 21”, które odbyło się we wtorek 10 czerwca, było okazją do otrzymania i zapoznania się z nowym numerem pisma, a także wysłuchania mini-recitalu poetyckiego Aleksandry Listwan – aktorki z wrocławskiej PWST oraz obejrzenia produkcji młodych wrocławskich twórców z 42. Korporacji Filmowej.

Grupa zaprezentowała swoje najnowsze dzieło: „Film niezależny”. Ważnym punktem imprezy była dyskusja na temat wrocławskich wydawnictw kulturalno-artystycznych – ich początków, obecnej działalności, a także przyszłości na rynku czasopism. W debacie prowadzonej przez dr Urszulę Glensk z Uniwersytetu Wrocławskiego uczestniczyli członkowie redakcji lokalnych pism: Agnieszka Kłos reprezentowała „Ritę Baum”, przedstawicielem „Magazynu Materiałów Literackich Cegła” był jego redaktor naczelny Karol Pęcherz, o „Nowym Tworzywie” opowiadał Piotrek Gawliński. „Rita Baum” znana jest już szerokiemu gronu czytelników.

Pismo ukazuje się od 8 lat i przez ten okres zyskało obszerną, wręcz książkową formę – ponad 100 stron objętości i format A4. Tematyka pisma jest niezwykle różnorodna: znajdziemy tu artykuły dotyczące sztuki, literatury, estetyki, filozofii, socjologii, wywiady z prozaikami, teksty na temat muzyki oraz prezentację poezji polskiej i obcej. 10 numer „Rity Baum” poświęcony był obłędowi w jego różnych przejawach. Twórcy tego wydawnictwa literacko-artystycznego w pewnym momencie swojej działalności zainwestowali w szatę graficzną i lepszą jakość zdjęć. Te zmiany uczyniły pismo bardziej atrakcyjnym i przysporzyły czytelników. Redakcja „Rity Baum” wspomagana jest przez różnego rodzaju dotacje, m.in. z samorządu wrocławskiego.

Jako jedyny z tytułów reprezentowanych na spotkaniu w klubie „Włodkowica 21”, czasopismo sprzedawane jest w sieci Empik. Magazyn trafia także do czytelników spoza granic naszego kraju, m.in. do amerykańskiej Polonii. „Magazyn Materiałów Literackich Cegła” również towarzyszy swoim odbiorcom już kilka lat. Powstał w 2001 roku w Jeleniej Górze. Na stronach magazynu znajdziemy poezję, prozę, eseje poświęcone dorobkowi zarówno polskich, jak i zagranicznych twórców. Wszystko to zilustrowane jest rysunkami wrocławskiego artysty Antka Wajdy.

Niedawno ukazał się 11 numer „Cegły”. Każde z wydań pisma jest inne, osobliwe, wyróżnia się ciekawą formą i oryginalną okładką. Koszty druku takich wyjątkowych numerów magazynu są wysokie, więc twórcy „Cegły” starają się szukać funduszy w różnych organizacjach i instytucjach. Obecnie pismo jest finansowane przez Wydział Kultury Gminy Wrocław, a wydawane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Młodych Artystów GRAWITON. Okładkę bieżącego wydania magazynu – linoryt tłoczony na ręcznej prasie graficznej – zaprojektowała graficzka Marta Lech. Powstało kilkadziesiąt wersji okładek z motywami zwierząt.

Jak zapewniał na spotkaniu redaktor naczelny „Cegły”, twórcy pisma chcą pozostać artzinem, który ignoruje duże sieci sprzedaży prasy. Do wrocławskich czasopism artystyczno-literackich, które mają już ugruntowaną pozycję, takich jak „Rita Baum” i „Magazyn Materiałów Literackich Cegła”, niedawno dołączył nieregularnik „Nowe Tworzywo”. Podobnie jak „Cegła”, pismo jest niszową inicjatywą młodych, zdolnych ludzi, ale w odróżnieniu od niej, ma powściągliwą szatę graficzną, w czarno-białej kolorystyce.

Twórcy są grupą niezależną, wydawanie pisma odbywa się metodą chałupniczą, poprzez kserowanie kolejnych egzemplarzy i w całości finansuje je redakcja. „Nowe Tworzywo” przyciąga szerokim przekrojem tematów, każdy znajdzie tu z pewnością coś ciekawego dla siebie: są wiersze, wywiady, interesujące rozważania o kulturze popularnej, literaturze, filozofii, teksty o filmie i teatrze.

W nowym, drugim numerze „Nowego Tworzywo” można przeczytać m.in. zapis debaty „Zło w reportażu” z udziałem Jacka Antczaka, tekst o tegorocznych Oscarach i filmach poświęconych kultowym muzykom oraz refleksje o „Dzienniku złodzieja” Jeana Geneta.

Każde z wymienionych wydawnictw ma swoją stronę internetową. Warto na nie zaglądać, bo w wersjach on-line wrocławskich pism znaleźć można dodatkowe, interesujące teksty i informacje: „Nowe Tworzywo”, „Cegła”, „Rita Baum”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto